El İşi Örnek

Adına Boş Yere “Kudret Narı” Denmiyormuş !

Adına Boş Yere “Kudret Narı” Denmiyormuş !

 Parçalı yapraklı, tırmanıcı, otsu, bir yıllık bir bitki olan Kudret narının meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır.

Sarı çiçekler açar, turuncu-sarı renkli meyveler verir. Anavatanı Hindistan’dır.Kudret narı ile ilgili son araştırmalardan biri New York Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmada uzun yıllar boyunca gastrit ve ülserin tedavisinde kullanılan kudret narında HIV virüsünün çoğalmasını engelleyen bir protein keşfedildi.  Kudret Narı Nerede Bulunur ?  Acayip Elma ve Papara diye de anlandırılan, Latincesi Momordica charantia olan ve Kabakgiller ailesine mensup kudret narı; zeytinyağı veya balla karıştırılıp tüketilen, oldukça etkili bir bitkidir. Yüksek oranda E vitamini içeren bu şifalı bitki, Hindistan kökenli olup ülkemizde ise en çok Yalova ve Bursa taraflarında yetişmektedir. Sonbaharda toplanır ve taze tüketildiği gibi tohumlarından da macun yapılabilmektedir. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya kudret narı macunu yapılabilir.  Kudret Narı Nasıl Yenir ?

Kudret Narının olgunlaşmış olanları taze olarak ezilir ve balla karıştırılarak aç karnına tercihen sabahları bir yemek kaşığı yenir ve bir süre hiç bir şey tüketilmeden beklenir. Diğer kullanım şekli de çekirdekleri temizlendikten sonra doğranarak balla veya zeytinyağı ile karıştırılarak bir süre bekletildikten sonra tüketilebilir. Geleneksel olarak, bal içinde 1 ay zeytinyağı içinde ise 6 ay bekletilerek kudret narı macunu elde edilmektedir.

Faydaları:  Hücre yeniler,  Karaciğeri destekler,  Egzema ve sedefe faydalı,  Bağırsak tembelliğini girerir,  Rahim yaralarına fayda sağlar,  Yanık ve yararlara lapası iyi gelir,  Bolca E vitamini ve kaliteli protein var,  Kolit, Ülser, 12 parmak, gastrit asit, mide,  Bağırsak sistemine bağlı tüm hastalıklara  faydalı,  Pankreas kanseri hücrelerinin enerji kaynağı glikozu keser.  Sağlıklı mutlu günler dileriz  lütfen paylaşalım.

loading...
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...