El İşi Örnek

Bamya yiyerek elde edebileceğiniz sağlık açısından 10 faydasından bahsedeceğiz.

Bamya yiyerek elde edebileceğiniz sağlık açısından 10 faydasından bahsedeceğiz.

Bamya sağlık faydaları açısından oldukça zengin bir nimet desek yanlış olmaz. Bamyanın faydaları ile ilgili Devam eden araştırmalar diyabet hastası insanlara yardım için bu bitkinin potansiyelini kanıtlamaya çalışıyor.

Ayrıca size bamya yiyerek elde edebileceğiniz sağlık açısından 10 faydasından bahsedeceğiz.

Bamyanın Faydaları Nelerdir?
1. Folat içerir

100 Gram tüketilen Bamya önerilen günlük folik asit miktarının yaklaşık% 22’sini sağlar. Folatlar (folik asit) gebelik öncesi dönemde özellikle önemlidir ve erken gebelikte doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Folik asit açısından zengin gıdalar da akciğerleri temizlemek için yardımcı olur.

2. Lif Kaynağıdır

Bamya lif içerir ve kabızlıktan kurtulmak için yardımcı olabilir. Doğal bir müshil olarak görev görür. Ayrıca, Bamyanın faydaları arasında kılcal bağırsaklarda bulunan faydalı bakterileri beslemek yer alır. Sindirim sisteminde pH dengesini korumaya yardımcı olur.

3. Zengin A Vitamini Kaynağıdır

Bamya A vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengindir, yeşil meyveler ile birlikte A vitamini gözün korunmasına yardımcı olur. Cildi sağlıklı tutmak ve yenilemek için beta-karoten, lutein ve ksantin içerirler. Bu bitki aynı zamanda kataraktın önlenmesinde yardımcı olur. Siyah nokta ve sivilcelere de iyi gelir.

4. Zengin C Vitamini Kaynağıdır

C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bamyada bolca bulunur. Bamya öksürük ve soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur. C vitamini, anti-enflamatuar özelliği olduğu için, bamya astım semptomlarını azaltmak için büyük bir yardımcı olabilir.

5. Mineral Kaynağıdır

Bamya, kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez gibi minerallerin büyük bir kaynağıdır.6. Kanser Önleyici Etkileri Vardır

Bamyanın faydaları arasında lif ve antioksidan bolluğu nedeniyle kansere karşı mükemmel bir vücut koruma özelliği de yer alıyor. Özellikle kolorektal kanseri önleme konusunda faydalı olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

7. K vitamini içerir

Bamyanın içinde bolca K vitamini bulunur. Bu vitamin kemik sağlığı için önemli olduğu gibi ayrıca kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar.

8. Düşük Kalorili Olması Nedeniyle Diyetler için Uygundur

Bamyanın yararlarından birisi de düşük kaloriye sahip olmasıdır.Diyetisyenlerin çokça başvurduğu bir diyet yemeği olarak bilinir. Bamya’nın 100 gramı sadece 30 kalori içerir. Kilo vermek isteyenlerin diyetlerine eklenmesinin başlıca nedeni de budur.

9. Kan Şekerinin Dengelenmesine Yardımcı Olur

Bamyanın yararları arasında bağırsakta emilimini yavaşlatarak, kan şekeri dengelemek yer alıyor. Unutmamak gerekir ki sadece yardımcı olur. Yazının başında da diyabet hastaları için araştırmaların devam ettiğini belirtmiştik. (Şeker hastaları için Sarı kantaron yağı başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.)

10. Doymuş yağ ve Kolesterol İçermez.

Bamya Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Eğer uzun süre beklemiş bamya satın alırsanız, sert ve tatsız hale gelebilir. Kurutulmuş ve başka renk lekeler varsa üzerinde almaktan kaçının.

Taze iken, satın aldığınız gün bamya yemek tavsiye edilir. Aynı zamanda, 2 gün soğutarak saklanabilir.Bamya yemeği yapmadan önce pestisit ve zararlı kimyasallara maruz kalmış olabileceğini düşünün ve iyice yıkayarak tüketin.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...