El İşi Örnek

Baş Ağrısı, Düşük Enerji ve Uykusuzluğa Sahipseniz, Hemen Bunları Tüketmeye Başlayın!

Baş Ağrısı, Düşük Enerji ve Uykusuzluğa Sahipseniz, Hemen Bunları Tüketmeye Başlayın!

Çoğumuz bu belirtilerin sıkı çalışmanın bir sonucu olduğuna inanıyoruz. Bununla birlikte vücuttaki düşük magnezyum ve K vitamini seviyeleri de buna neden olabilir. Drsağlık , bu önemli mikro elementler hakkında bilmeniz gereken tüm olguları sizlere açıklayacak, bu yüzden sonuna kadar yazımızı okuyun.

Magnezyum

Yararları

Magnezyum, vücudumuzda en az 300 farklı kimyasal reaksiyona karışmıştır. Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve amino asitlerden yeni proteinler yaratır. Bu nedenle endişe, stres ve yorgunlukla mücadele için kullanılır.

Magnezyum, sık baş ağrılarını önleyebilir ve hatta migren tedavisine yardımcı olabilir. Eksikliği serotonin seviyelerini düşürür, kan damarlarının daralmasına neden olur ve nörotransmitterin işleyişini etkiler.

Düşük magnezyum seviyeleri depresyon ve uykusuzluğa neden olabilir.

Kaynaklar

Önerilen tüketim (RDA), 19-30 yaşları arasındaki erkekler için 400 mg; yaşlılarda 420 mg; kadınlar için, 19-30 yaşları için 310 mg ve daha yaşlılar için 320 mg.

Günlük magnezyum dozunuzu almanız için en iyi kaynaklar şunlardır:

ıspanak

fındık

Esmer pirinç

Ekmek (özellikle kepekli)

Balık

Et

Avokado

K vitamini

Yararları

K vitamini, kanı pıhtılaştırmak ve kanamayı durdurmak için gerekli olan proteinleri sentezler. Eksikliği aşırı morarma veya kanamaya neden olabilir.

Önerilen fakat tamamen bilimsel olarak kanıtlanmayan K vitamininin diğer faydaları, arter ve vana kalsifikasyonundan korunmayı ve hem Alzheimer hastalığının hem de prostat kanseri riskinin azaltılmasını içerir.

D vitamini ile birlikte kalsiyumları kemiklere iletir ve kemiklerin daha güçlü olmasını sağlamak için onlara bağlanmasına yardım eder. Düşük düzeyde K vitamini, kırık riski oluşturabilir.

Kaynaklar

K vitamini için önerilen günlük kullanım (RDA) yaş, cinsiyet ve kiloya göre değişir. Bununla birlikte, yetişkinler için basit bir kılavuz (İngiltere’nin NHS’den alınmıştır) her 1 kilo (2,20 lbs) vücut ağırlığı için 0,001 mg K vitamini’dir.

Günlük K vitamin dozunuzu almanız için en iyi kaynaklar şunlardır:

Fesleğen, ada, kekik, maydanoz, kişniş, ve şives gibi otlar . Kale, ıspanak, hardal yeşillikleri, kolyeler, pancar yeşillikleri, şalgam yeşillikleri ve diğer yeşillikler gibi yeşil yapraklı sebzeler . Salata yeşillikleri soğan, tere, su teresi, marul, kırmızı marul, roka, kereviz.

Brüksel lahanası, brokoli, lahana, savoy lahana ve karnabahar gibi Brassica sebzeleri .

Biber, biber tozu ve köri gibi sıcak baharatlar.

Diğer büyük kaynaklar: kuşkonmaz, rezene, pırasa, bamya, turşu, soya fasulyesi, zeytinyağı ve kurutulmuş meyve.

Magnezyum ve K vitamini takviyeleri almadan önce doktorunuza danışdığınızdan emin olun çünkü tıbbi amaçlı vitamin ve mikro elementin aşırı kullanımı yan etkilere neden olabilir ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücudunuz için gerekli olan magnezyum ve K vitamini miktarını fazlasıyla sağlayabilir!

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...