El İşi Örnek

Bebek cildinden yara bandı yaptılar

ABD’li araştırmacılar bebek cildinde bulunan bir maddeyi kullanarak yara bandı yaptı. Üstelik bu bandın daha hızlı ve iz bırakmadan iyileştirdiği bildirildi.

Harward Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, yara tedavisinde ilginç bir buluşa imza attı; araştırmacılar bebek cildinde bulunan bir maddeyi kullanarak güçlendirilmiş bir yara bandı yaptılar.

Bu bandın iyileşmeyi ve iz bırakmamayı sağladığını da açıklayan yetkililer, buluşun özellikle yanık tedavisinde önemli bir yeri olacağını söylediler. ABD’nin Harward Üniversitesi araştırmacıları, yeni doğanların ciltlerindeki Fibronectin isimli maddenin iyileşme sürecini hızlandırdığını keşfetti.

Bu maddenin önemli bir özelliği de yara izi oluşumunu engelliyor olması. Ayrıca doğumdan kısa süre sonra kaybolan bu maddenin, anne karnındaki bebeğin cildinin oluşumuna yardımcı olduğu biliniyor.

İki kat hızlı iyileşme

ABD’li uzmanlar nanoteknoloji sayesinde “fıbronectın”i özel bir yara bandına uygulamayı başardı. Testler yüzeysel yaraların iz kalmadan neredeyse iki kat hızlı iyileştiğini gösterdi. Araştırmacılar, fibronectinin iyileşme süreci için bir “inşaat iskelesi” görevi gördüğünü söylüyor.

Yanık tedavisinde avantaj sağlayabilir

Yaralı bölgelerde kıl köklerinin bile oluştuğu ifade ediliyor. NTV’nin haberine göre, yöntemin, özellikle yanıkların büyük oranda iyileşmesini sağlayabileceğine dikkat çekiliyor. kaynak Yeni Safak

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...