El İşi Örnek

Bileğinize bir lastik takın ve o dertten kurtulun… Ve daha bir çok stresten kurtulma yöntemi yazımızda…

Bileğinize bir lastik takın ve o dertten kurtulun… Ve daha bir çok stresten kurtulma yöntemi yazımızda…

Psikologlar, sorunları çözmemize, korkularımızı atmamıza ve duygularımızı anlatmamıza yardımcı olan, sakin ve sağlıklı olabilmemizi sağlayan uzman kişilerdir. Ancak stresle bazen kendi kendimize de başa çıkmayı bilmeliyiz. İşte stresi azaltmaya yardımcı olan bazı yöntemler…

Akla gelen her şeyi yazın

Klinik psikolog John Duffy, ”insanla ilişkiler, düşünceler, durumlar, makale fikirleri… aklıma gelen her şeyle ilgili yazıyorum. Bu süreçte sorunları gerçekten unutturuyor. Kafamızın rahatlamasını sağlıyor. Ve olaylara farklı bir perspektiften bakmamızı sağlıyor” diye konuşuyor.

Yapmak istediğiniz yemeğin malzemelerini seçerken dikkatli olun

Psikoterapist, yazar ve öğretmen Jeffrey Sumber stresle baş etmek için bu yöntemleri kullanıyor: ”Kendimi depresif hissettiğimde yemek yaparım. Fakat yediklerim sağlıklı olmalı ve daha önce hiç yapmadığım bir yemek olmalı. Malzemeleri özenle seçer, yapmak için oldukça dikkatli davranırım. Yani o gün bir şeye canım sıkılmışsa bunu yemek yaparak unutmaya çalışırım.”

Tüm kaslarınızı sıkın

Amerikan psikoterapist Kevin Chapman 1920’de geliştirilen kas gevşeme yöntemini kullanıyor. Fikir çok basit: gerginliklerin ardından gevşeme geliyor. Bu, kaslarınızı 10 saniye sıkmanız ve 20 saniye boyunca gevşeme hissi üzerine yoğunlaşmanız gerektiği anlamına gelir. Toplamda kas gruplarının tamamı için 200 egzersiz var. Her kas grubuna dikkat etmeyi unutmayın.

Doğru tepki verin veya hiç tepki göstermeyin

Psikolog Susan Krauss Whitbourne’un stresli bir durumda izlediği yol, “Durumu değiştiremem, ancak tepkimi değiştirebilirim.” Olumsuz bir duruma karşı olumlu bir tepki, stres oluşturmaktan kaçınmanıza yardımcı olur ve hatta bir meydan okuma olarak davranırsanız biraz deneyim kazanmanıza yardımcı olur.

Düşüncelerinizin akışını durdurun

Psikolog Martin Seligman, kafanızı temizlemeye yardımcı olan kolay ve popüler bir yöntem önerir. Ellerinizi çırpın ve durun ”Bu konuyu daha sonra düşüneceğim” deyin. Kafanıza başka bir sorun takılırsa, bileğinize bir lastik geçirebilir ya da bir çimdik atabilirsiniz. Düşüncelerin döngüsünü durdurmak ve bir süre için bir sorunu ertelemek için böyle numaralar kullanabilirsiniz. Sonrasında egzersiz yapabilir ya da dikkatinizi başka bir şeye verebilirsiniz.

Yapamam demeyin, onun da bir çıkış yolu var

Psikoterapist Amy Przeworski, stresli durumlarda dikkati başka şeylere yönlendirmeyi öneriyor. Okuyun, çizin, pişirin, egzersiz yapın. -ne olursa olsun mutlu olursunuz. İş yok, sorumluluk yok, olumsuz düşünceler yok, üzülmenizi sağlayacak hiçbir şey olmamalı.

Toni Bernhard, alışılmadık, ancak fizyolojiye dayalı etkili bir yöntem önermektedir. İşaret parmağınızı dudaklarınızdan hızlıca kaydırın. Bu hareket parasempatik sinir sistemini uyaran ve sakinleşmenize yardımcı olan dudak yüzeyindeki sinirlere dokunuyor.

Farklı klasik yöntemleri deneyin

Stresin ortadan kaldırılması için klasik yollar da var. Klinik psikolog Deborah Serani, “Duygularıma dokunan her şeyi kullanıyorum. Örneğin, arabamda oturup radyodaki caz müziğini dinleyebilir, sıcak bir küvette rahatlayabilir veya lezzeti yerinde bir çay içebilirim” diyor.

Terapist Joyce Marter, düşüncelerinizi temizlemek için yararlı bir şeyler yapmanız gerekiyor diyor. Örneğin, çalışma alanını temizleyin, bulaşıkları yıkayın vb. Ana kural, dikkatinizi yönlendirmenize yardımcı olmalı.

Psikolog Susan Newman, arkadaşlarımızdan daha iyi bir antidepresan olmadığını düşünüyor. Stephanie Sarkis de yoga, spor ya da uykunun önemine dikkat çekiyor.

Stresden kurtulmanın ana konsepti bir süre problemden uzak durmaktır. En çok hangi yöntemi sevdiniz? Sizin stresle başa çıkma yönteminiz var mı?Kaynak:Mynet

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...