El İşi Örnek

Bir Babanın Oğlunu Kaybettikten Sonra Öğrendiği 10 Şeyin Yürek Burkan Listesi

Bir Babanın Oğlunu Kaybettikten Sonra Öğrendiği 10 Şeyin Yürek Burkan Listesi

İngiliz baba Richard Pringle, küçük oğlu Hughie ile önünde daha uzun yıllar olduğunu düşünüyordu.Hughie’nin ciddi bir beyin sorunu vardı, ama doktorları bu hastalığın kontrol edilebilir olduğunu düşünüyordu. Küçük çocuğun iyi olması bekleniyordu.

Ancak trajik bir şekilde en kötü senaryo gerçekleşti ve Hughie o dönemde üç yaşındaydı bir beyin kanaması geçirdi ve maalesef hayatını kaybetti.

Bu yürek burkan hikayenin ardından Hughie, ardında bıraktığı tatlı anıların yanı sıra babasının, hayatın ne kadar değerli olduğunu hiç olmadığı kadar fark etmesini sağladı.


İki çocuğu daha olan Richard Pringle, başka ebeveynlerin de hayatın kırılgan ve hızla akıp giden doğasını anlamalarını sağlamak için oğlunun ölümünden sonra öğrendiği 10 şeyi yazdı.

“Bir akşam küçük kızımı yatırıyordum. Onun yanına uzandım ve o sırada zihnimde bunları yazmaya başladım,” diyor
Pringle.Liste, dolu dolu yaşanmış üç yıllık bir kısa hayatın tatlı anılarına adanmış adeta. Ama aynı zamanda, en önemli küçük anları kaçırabilen ebeveynler için de güçlü bir uyanış çağrısı.

1. Asla ama asla çok fazla öpmek ve sevmek diye bir şey yoktur.2. Her zaman zamanınız vardır. Yapmakta olduğunuz şeyi bırakın ve oyun oynayın, bir dakikalığına bile olsa yapın. Bekleyemeyecek kadar önemli hiçbir şey olamaz.

3. Çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf ve video çekin. Bir gün elinizde kalan tek şey onlar olabilir.4. Para harcamayın, zaman harcayın. Ne kadar harcadığınızın önemli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Önemli değil. Yaptıklarınız önemli. Su birikintilerine atlayın, yürüyüşlere çıkın. Denizde yüzün, kamp yapın ve eğlenin. Çocuklarınızın tek istediği bunlar. Hughie’ye neler satın aldığımızı hatırlamıyorum, sadece neler yaptığımızı hatırlıyorum.

5. Şarkı söyleyin. Birlikte şarkılar söyleyin. En mutlu anılarım, Hughie’nin omzumda otururken ya da arabada yanımda otururken en sevdiğimiz şarkıları söylediğimiz anlar. Anılar müzikle yaratılıyor.6. En basit şeylere değer verin, el üstünde tutun. Akşam saatleri, uyku saatleri, hikaye okuma saatleri. Birlikte yenen akşam yemekleri. Tembel Pazarlar. En basit anlar, en değerliniz olsun. Bunlar en çok özlediklerim. Bu özel zamanların siz farkına bile varmadan geçip gitmesine izin vermeyin.

7. Sevdiklerinizle vedalaşırken onları her zaman öpün. Eğer unutursanız, geri dönün ve öpün. Bunun son şansınız olup olmayacağını asla bilemezsiniz.8. Sıkıcı şeyleri eğlenceli hale getirin. Alışveriş zamanlarını, araba yolculuklarını, dükkanlara yürümeyi.Aptallıklaryapın, şakalar yapın, gülün, gülümseyin ve eğlenin. Siz öyle davrandığınız için bu işler sadece birer sorumluluğa dönüşür. Hayat eğlenmeyi unutamayacağımız kadar kısa.

9. Bir günlük tutun. Çocuklarınızın yaptığı ve dünyanızı aydınlatan her şeyi not edin. Söyledikleri komik şeyleri, yaptıkları sevimli şeyleri. Biz bunu Hughie’yi kaybettikten sonra yapmaya başladık. Şimdi bunu diğer çocuklarımız Hettie ve Hennie için yapacağız. Bu anılarınız sonsuza dek yazılı kalacak. Geri dönüp okuyabilir ve yaşadığınız anları bağrınıza basabilirsiniz.10. Eğer çocuklarınız yanınızdaysa… Uykudan önce öpmek için, birlikte kahvaltı etmek için, okula birlikte yürümek için, üniversiteye götürmek için, evlendiklerini görmek için yanınızdalarsa… Çok ama çok şanslısınız. Bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...