El İşi Örnek

Boncuklu Yelpaze Motifli Yalancı İğne Oyası Yapılışı

Boncuklu Yelpaze Motifli Yalancı İğne Oyası Yapılışı

Yelpazeler firkete yardımı ile ayrı yapılmakta. Sonra da yazma kenarına tek tek eklenmekte.Başta da belirttiğimiz gibi 3 renkte oya ipi ile çalışılmış. İpler Leylak markası.

Pembe 316, mor 550, yeşil 699. Kum boncuğundan biraz daha iri gümüş renginde boncuklar kullanılmış. Motiflere başlamadan önce de pembe ipe geçirilmiş. Motifler için tığ haricinde firkete ve iğne de gerekli.

Bu çeyizlik yelpaze yazma oyası tek renkli yazma kenarına işlenmiş. İşlenirken de yelpaze motiflerinin yazma rengi ile aynı olmasına dikkat edilmiş.

İlk önce yelpazelerin yapımı ile başlanır. Firkete üzerine belli bir sayıda ip sarılır. Ardından iğne ile ortası düğümlenir ve bir fiyonk haline getirilir. Sarılan ve düğümlenen ip firketen çıkartılır.

Sağda ve solda oluşan ilmekler üçer üçer alınarak bir örümcek çekilir ve aralara birer boncuk atılır. Dönüşte ise her bir örümceğin iki kanadına 5 adet 2 zincir çekip kapatılarak pimpirikleri yapılır.

Tüm boncuklu yelpaze motifleri pembe ve mor olarak bu şekilde tek tek hazırlanır.

Son olarak tığ batısı üzerine yeşil renkle çimeni gidilir. Üzerine de belirli aralıklarla motifler eklenerek iğne oyasından tığa çevrilen oya modeli tamamlanır.

Kaynak: https://youtu.be/jka89t0xB0c (Oya ve Dantel Dünyası) https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...