El İşi Örnek

Bu 8 Öneriyi Uyguladığınızda Şişkinliğinizden Eser Kalmayacak Bedeniniz Huzur Dolacak

Bu 8 Öneriyi Uyguladığınızda Şişkinliğinizden Eser Kalmayacak Bedeniniz Huzur Dolacak

Güzel bir akşam yemeğinden sonra midemizde ki şişkinlik hissi o yemeği yediğimize bin pişman eder bizi. Bu durum ara sıra olsa neyse ama bir de sürekli olarak yani her yemekten sonra şişkinlik hissi yaşıyorsak yemek yemek artık hoş bir durum olmaktan tamamen çıkar.

Kendinizde ve ya çevrenizde görürsünüz yemek yerken yemeğin yarısında pantolon kemerleri gevşetilir ya da maden suyu var mı sorusu gelir çünkü o yemekten sonra hazım problemi yaşamak neredeyse garantidir.

Oldukça can sıkıcı olan şişkinlik hissinden ya da diğer bir tanımı ile hazımsızlık durumundan kurtulmak aslında sandığınız kadar zor değildir. Her yemekten sonra aynı sorunu yaşıyorsanız elbette önce bir uzaman gidip bu sorunun bir sağlık problemi olup olmadığını araştırmalısınız.

Daha sonrasında ise size vereceğimiz bu sekiz tavsiyeyi hayatınıza sokarak çok daha kaliteli bir yaşam sürebilir, yemek yemeyi kabus olmaktan çıkarıp masa da çok daha keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Peki şişkinliği nasıl gidereceğiz şimdi gelin bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim;

1.Güzel çiğneyin.
Yemek yerken yediklerinizi çok iyi çiğnemeye özen gösterin. Bunun diğer bir anlamı da yavaş yemenizdir esasında. Eğer çok hızlı yemek yiyorsanız muhtemel yiyecekleri çok fazla çiğnemeden bütün olarak yutuyorsunuz demektir ki bu da midenizde aşırı bir şişkinlik meydana getirecektir. Bu nedenle çok iyi çiğnemeye özen göstermelisiniz.

2.Asitli içeceklerden uzak durun.
Esasında yemeğin yanında bırakın asitli içecek pek fazla içecek tüketmemek çok daha sağlıklı bir beslenme şeklidir. Ancak ne yazık ki toplumumuzda bu kural yerleşmiş ve yemeğin yanında mutlaka bir içecek bulunmaktadır. İlla bir şey içmek istiyorsanız bu tercihi su içerek yapabilirsiniz. Ancak yemekle birlikte içtiğiniz asitli içecekler zaten faydalı olmadığı gibi midenizde gerekli bir gaz ve şişkinlik hissi oluşturacaktır.

3.Midenizi dinlendirin.

Midemizde gün boyu sürekli olarak çalıştığı için her organımız gibi dinlenmeye ihtiyaç duyar. Mideyi dinlendirmenin en güzel yolu gece yatmadan önce yeme içme işlevlerini bırakmaktan geçer. Yatmadan en az 3 saat önce hiç bir şey yememeye özen gösterin.

4.Bol su için.
Yemeklerden önce ve sonra mutlaka bol su içmelisiniz. Su hazmı kolaylaştırır.

5.Yürüyüş yapın.
Yürüyüş hayatınızın bir saatini mutlaka esir almalı. Sağlıklı bir mide daha doğrusu sağlıklı bir vücut için günlük bir saat mutlaka yürüyün. Eğer imkanınız varsa özellikle akşam yemeklerinden sonra oturmak ya da uzanmak yerine yürüyüşe çıkın.

6.Çok yağlı besinler tüketmeyin.
Aşırı yağlı gıdaların sindirimi çok zordur bu nedenle şişkinlik hissi verir. Çok yağlı yemek yemekten kaçının.

7. Sebzeleri çiğ tüketmeyin.
Sebzeleri az pişirmek onların vitaminini daha çok almak bakımından sağlıklıdır ancak hazım probleminiz varsa sebzeleri pişirerek tüketmeniz hazmetmenizi kolaylaştırır.

8. Karnınıza masaj yapın.
Şişkinlik hissi çektiğinizde uzanıp karnınıza dairesel masajlar yapmanız sizi rahatlatacaktır.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...