El İşi Örnek

Çin Tıbbının Gözdesi!Üstelik tüm Aktarlarda…

Çin Tıbbının Gözdesi!Üstelik tüm Aktarlarda…

Geleneksel Çin Tıbbında baharatlar yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılmaya devam ediyor. Eski çağlardan bu yana Çinlilerin kullandığı en yaygın olan 10 şifalı bitkiyi sizler için bir araya getirdik!

Ginseng


Ginseng bitkisi, sağlığa oldukça faydalı olan afrodizyak etkisi yüksek Çin tıbbında da oldukça popüler bir baharattır. Yüzyıllardır ereksiyon bozuklukları, hepatit, menapoz ve yüksek tansiyon gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmasıyla bilinir.

Meyan Kökü

Çin tıbbında iyileştirici ve toksin attırıcı bir madde olarak kullanılan meyan kökü, hepatit, astım, depresyon, soğuk algınlığı, grip, mide yanması ve bunun gibi sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Goji Berry

Sağlık ve ilaç sektöründe kendine yer edindirebilmiş bir meyvede goji berrydir. Goji berry yani bizdeki adıyla kurt üzümü bitkisi, hem çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılabiliyorken hem de yemeklere tat veren bir baharat görevini de üstleniyor.

Çin Geveni

Geleneksel Çin tıbbında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve metabolizma hızını arttırmak için yaklaşık 4000 yıldır Çin geveni bitkisi kullanılma devam ediliyor. Yaralanmaların iyileşmesi ve enfeksiyonların önüne geçilmesinde de oldukça etkilidir.

Zencefil

Zencefil, hazımsızlık sorunlarının giderilmesinde, kan dolaşımlarının güçlendirilmesi ve daha bunun gibi kalp ve sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Aroma ve tat olarak da kullanılan zencefil, mide bulantısı, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde de etkili bir iyileştiricidir.

Çin Melek Otu

Çin melek otu, kas gevşetici olarak bilinen yaygın bir bitkidir. Etkili bir kas rahatlatıcı olmasının yanı sıra kalp hastalıklarının tedavilerinde ve kısırlık sorunlarında da oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Ayrıca melek otu bazı boğaz sorunlarına ve kalp ritim bozuklukları tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Ephedra Sinic

Geleneksel Çin tıbbında kullanılan en eski bitkilerden biridir. Ephedra sinica ya da başka bir adıyla Ma Huang bitkisi astım, soğuk algınlığı, bahar nezlesi gibi alerjen durumları tedavi etmekte oldukça iyidir.

Mantarlar

Çin kültüründe mantarların farklı bir yeri vardır. Mantarların genel olarak tümör tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca uyku sorunları ve kadınlarda cinsel isteksizliği de ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Bupleurum

En önemli Çin bitkilerinden biri olan bupleurum bitkisi, karaciğer hasarları, eklem ağrıları ve iltihaplanmaları, bazı midesel sorunlar, akıl hastalıkları ve bunun gibi birçok sorunun tedavisi için kullanılmıştır.

Coptis Chinensis

Çin düğün çiçeği olarak da bilinen coptis chinensis bitkisi, bilinen en acı bitkilerden biridir. Sindirim sistemi sorunlarına karşı etkili bir iyileştiricidir. Çin tıbbının 50 ana baharatından biridir.kaynak::Hürriyet

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...