El İşi Örnek

Çok Kolay Dantel Motifli Havlu Kenarı Yapımı Videolu

Çok Kolay Dantel Motifli Havlu Kenarı Yapımı Videolu

Motifli havlu kenarımız 60 numara Beyaz ve 50 numara eflatun dantel ipi ile 15 numara tığ kullanara körülmüştür. Modelimize ilk olarak motiflerden başlıyoruz. Daha sonra zincirli kafes üst kısmın yapımına geçiyoruz.Havlu Kenarı Motifinin Yapılışı

Yedi tane zincir çekip ilk yaptığınız zincir boşluğuna girerek bir yuvarlak oluşturuyoruz. Devamında 3 zincir çekip yuvarlağın içine girerek 24 tane tırabzan yapıyoruz. Son tırabzanı sık iğne ile kapatıyoruz. Böylece motifin ilk sırasını tamamlıyoruz.

İkinci sırada 3’er zincir çekip ilk sıradaki tırabzanlara batıp yan yana 3’erli tırabzanlar yapıyoruz. Her 3’erli tırabzanların aralarında 10 zincir çekiyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar uygulayıp sık iğne ile kapatıyoruz.

Üçüncü ve son sırada zincir boşluklarını sık iğne yaparak devam ediyoruz. Tırabzanların uçlarına gelindiğinde 3’lü pıtırcıklar yapıyoruz ve son sırayı da bu şekilde oluşturuyoruz. Pıtırcıkları da 4 zincir çekip sık iğne ile kapatarak örülmesini sağlıyoruz.

Diğer motifleri de ördükten sonra motifleri birbirlerine ekliyoruz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir püf noktası bulunmaktadır. Motif eklemeleri ortadaki pıtırcıklar üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden ekleme yapacağınız ortadaki pıtırcığı zincir çektikten sonra kapatmayıp diğer motifin ortadaki pıtırcığını sık iğne ile kapamalısınız.

Havlu Kenarı Üst Kısmının YapılmasıEklediğiniz her bir motifin üstteki iki yaprağı arasına 11 zincir, diğer motiflere geçişlerde ise 17 zincir çekerek köprüler oluşturuyoruz.

Sırayı ters çevirip kafeslerin yapımına geçiyoruz. Yedi zincir çekip köprülerde ördüğümüz zincirden 3 tane boş geçip dördüncüye 1 tırabzan yapıyoruz. Böylelikle ilk kutucuğumuzu oluşturuyoruz. Diğer kutucukları da bu şekilde yapıp toplamda her iki renkten ikişer sıra kutucuk yapıyoruz.

Artık kolay dantel motifli havlu kenarımız tamamlanmıştır Yapılış Videosu: kaynaklar https://www.youtube.com/channel/UC4mA11cEvUrt8ipW14T9eXQ ve https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...