El İşi Örnek

Diş Çürümesinin Önüne Geçecek Doğal Yöntemler

Diş Çürümesinin Önüne Geçecek Doğal Yöntemler

Size dişçi koltuğu stresi yaşatmadan evde diş çürükleriyle başa çıkmanın formülünü veriyoruz.Dişlerin sağlamlığı, vücut sağlığınla doğrudan orantılıdır. Dişleriniz ne kadar çürükse sağlığınız da bir o kadar tehlikededir. Yani çürükler sadece görüntü bozmaktan ibaret değil, çok daha ciddi bir mesele…

Diş çürümesinin sebepleri:Vitamin eksikliği. Çürümeler genelde A ve D vitaminini eksikliğinde meydana gelir.Mineral eksikliğiPaketlenmiş ve işlenmiş ürünlerin sıklıkla tüketimiFitik asit oranı yüksek besinleri tüketmek. Fitik asite sahip gıdalar; baklagiller ve sert kabuklu yiyeceklerde mevcuttur. Bu asidin oranını azaltmak için gıdaları birkaç saat önceden limonlu su ya da sirkede bekletmenizde fayda var.


Çürüğe giden yolun nereden geçtiğini yukarıdaki 4 madde ile öğrendik. Sadece bu 4 kurala dikkat etseniz bile çürüklerin önüne geçmeyi başarabilirsiniz. Tabii düzenli diş fırçalamayı da ihmal etmemek gerekiyor.

Öğrendiklerimizle yetinmiyor, doğal yollarla bu çürüklerden nasıl kurtulacağımıza bakıyoruz:Baş düşmanımız: Şeker, şeker, şeker!

Küçüklükten beri öğrendiğimiz şey şeker tüketiminin dişlere zarar verdiği. Ağız sağlığını tehlikeye sokan bakteriler şeker sayesinde beslenerek çürüklerin oluşumuna neden olur. Aynı zamanda şekerin fazla asidik oluşu da diş minerallerini yok eder.

Hindistan cevizi yağı burda da işe yarıyor

Hindistan cevizi yağıyla 20 dakika boyunca dişlerinizi temizleyin. Bu yöntem sayesinde diş eti iltihabından kurtulmanız mümkün. Dilerseniz diş macununun içerisine bir miktar hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler tüketin


Yeşil yapraklı sebzeler, avokado veya hindistan cevizi gibi gıdalar tüketmeye özen gösterin. Bahsettiğimiz yiyecekler yağda çözünebilen vitamin ve mineraller içerir. Bu vitaminler ise çürük oluşumuna kalkan oluşturur.

Diş fırçalarken karbonat kullanın


Özellikle asitli gıda tüketimi sonrası dişlerinizi karbonat ile fırçalayın. Yalnız bu işlemi her gün değil, sadece haftanın birkaç günü gerçekleştirin. Karbonat ile diş fırçalamak hem dişlerinizi beyazladır hem de diş eti iltihabı oluşumunu önler.

Diş macunu seçimini dikkat!


Flörür içermeyen diş macunları kullanın. Tartışmalı bir madde olan flörür, az kullanıldığında diş çürüklerini önler. Hatta bazı ülkelerde şebeke suyuna bile katılmıştır. Fakat bazı ülkerlerde ise flörür tamamen yasaktır. Yapılan araştırmalar sonucu yüksek flörür kullanımı üreme sistemine, erken ergenliğie, troid hormonlarının dengesiz çalışmasına sebep olabilir. Çocukların diş macununu yutma olasılığı düşünüşdüğünde, flörür tüketimi bir hayli zararlı hale gelebilir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...