El İşi Örnek

Evde Kolay Bir Şekilde Uyuzdan Kurtulmanın 3 Yolu

Evde Kolay Bir Şekilde Uyuzdan Kurtulmanın 3 Yolu

Uyuz, sıcak ortamda oluşan bir parazittir. Hijyenle ya da yaşla bir alakası yoktur. Bu belalı parazitten evde kurtulmanın yollarını bu yazımızla keşfedin.Uyuz, sarcoptes scabiei parazitinin yol açtığı bir durumdur. Bu parazit ciltte görülür ve ilk belirtilerini tespit etmek oldukça zordur.

Sarcoptes scabiei cilde nüfuz eder ve alerjik reaksiyona sebep olur. Zamanında tedavi edilmezse, bu reaksiyonlar ikincil enfeksiyonlar ile sonuçlanabilir Ancak, hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilirse, uyuz geçici bir problemdir.Uyuz genellikle, enfeksiyon kapmış bir kişiyle temas yoluyla bulaşır.

Özellikle havanın sıcak olduğu zamanlarda dişi parazitler, cilde yumurtalarını bırakır ve bu yumurtalar toksin salgılar. Yumurtalar, kişi ilk belirtileri fark edene kadar bir ay boyunca ciltte kalabilir.

BelirtilerÖzellikle geceleri kontrolden çıkan yoğun kaşıntı hissi bu durumun en belirgin göstergesidir. Öncelikle küçük kırmızı lekeler ortaya çıkar, durum kötüleşmeye başladığında kabuklanma ya da pullanma görülebilir.

Parazitler, genellikle ciltteki kıvrımlarda ya da çatlaklarda oluşur. Örneğin parmak araları, bilekler, dirsekler, kalça, meme ucu ve özel bölgeler gibi.Ancak bu parazitler; saat, bilezik, kemer ve yüzük gibi aksesuarlarda da gizlenebilecekleri için dikkatli olmak gerekir. Belirtilerin bir anda ortadan kaybolabileceğini unutmayın. Belirtilerin ortadan kalması vücudunuzun enfeksiyondan kurtulduğu anlamına gelmez.


Uyuzun tedavi edilmesi neden önemlidir?Bakteriyel enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmezse, ailenin geri kalanına bulaşma ihtimali artar. Uyuzun kabuk bağlaması genellikle cildin ciddi şekilde etkilendiği durumlarda görülür ve hatta sepsis gibi kan enfeksiyonuna sebep olabilir.

Ölümcül olabileceği için uyuzun derhal tedavi edilmesi gerekmektedir. Vücudunuzda aynı anda yumurtlayan binlerce parazit biriktiği için ellerinizde ve ayaklarınızda kurdeşen görülür. Topikal tedaviler bu durumu ortadan kaldırmak için yeterli değildir.

Bu gibi durumlarda aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:Kalp çarpıntıs Düşük kan basıncıAteş ve üşümeBaş ve vücut ağrısıNefes alırken zorluk yaşamaAnksiyeteUyuza sebep olan parazitlerden kurtulmak için doktorunuzun antibiyotik yazması gerekir.

Uyuza karşı evde uygulayabileceğiniz tedavilerAşağıdaki tedaviler sadece uyuzun ilk evresinde durumun kötüleşmesini engellemek için uygulanabilir. Ağrı ve ateş gibi belirtleriniz varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.Aleo vera

Beyaz sirke de antibakteriyel maddeler içerir ve ciltteki pH seviyesini değiştirerek parazitlerin oluşmasını engeller.
Kaşınma, yanma ve iltihap gibi cilt sorunları için idealdir. Malzemeler1/2 bardak beyaz sirke (125 ml)1/2 bardak su (125 ml)PamukNe yapmalısınız?

İlk olarak su ve sirkeyi karıştırın.Pamuk yardımıyla etkilenmiş bölgeye uygulayın.15 dakika bekletin ve ılık su ile
durulayın.15 gün boyunca günde 3 defa tekrar edin. Tavsiyeler

Kaşıntı, yanma hissi ve ciltte iltihap gibi sorunlarınız varsa insanlarla temastan kaçının. Kıyafetlerinizi ya da her gün kullandığınız eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın.Parazitlerden kurtulmak için yatak örtünüzü ve çarşınızı iyice yıkayın.
Kaşıntıdan, yanma hissinden ya da vücudunuzdaki kesiklerden uyuyamıyorsanız derhal tıbbi yardım alın. Hayatınızla oyun oynamayın!

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...