El İşi Örnek

Firkete Motifli Tığ Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Firkete Motifli Tığ Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Firkete ile motifleri yapılan ve sonradan yazma kenarına eklenen yeni bir tığ oya modelidir. İsmine firkete motifli tığ oyası ismi verilmiştir. Motiflerin genişliği firketenin genişliği ile doğru orantılıdır. Bu oranı firketeyi esnetip sıkarak büyültüp küçültebilirsiniz. Örnek motiflerde olduğu gibi farklı farklı renklerde yaparak oyanızı renklendirebilirsiniz.

Örnek anlatımda firkete genişliği 8 mm olarak tutulmuş ve firkete oyaları birer birer yapılmıştır. Yapılırken motiflerin her birinin ortasında siyah ip kullanılmıştır. Sonrasında yazma kenarı tığ batısı üzerine pimpirikli bir ekleme sırası geçilerek firkete motifleri belli aralıklarda eklenmiştir.

Firkete Motifli Tığ Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Siyah ip tığa sabitlendikten sonra firkete uç kısımları aşağıya bakacak şekilde alınır. Sarı ip firketenin bir bacağına elle yatay sabitlenir ve ip 2 kez firketeye dolanır. Tığ firketenin açık arasından geçirilerek siyah ipten ilmek edinilerek satı ipin ortasına 1 zincirle sabitlenir. Sarı ip 1 kez daha firkete üzerinden dolanır. Arkada kalan siyah ip alınıp 1 zincir daha çekilir

Firkete üzerine dolanan ilmek sayısı 25 olana kadar 1 zincir çekme işlemine devam edilir. Firkete iplerin içinden çıkartılır ve tığla bütün ilmeklerin içinden girilir. Siyah ipin ucu alınarak ilmeklerin arasından geçirilir. Tekrar siyah ipin ucu alınarak sıkı bir şekilde kapatılır. Son olarak 1 zincir çekip ipler kesilir. Fazlalık ipler arka tarafta toplanarak çakmakla toplanır. İlk firkete motifi bu şekilde tamamlanır. Diğer firkete motifleri de yukarıda anlatıldığı gibi yapılır.

Tüm motifler tamamladıktan sonra yazmanın tığ batısı yapılır. Tığ batısı üzerine pimpiriklerden oluşan bir sıra yapılarak firkete motifleri iki pimpiriğin tepesine eklenir. Örnek tığ oya modelinde arada iki pimpirik bırakılarak diğer motiflerin de eklenmesi gerçekleşmiştir.

Anlatımlı Firkete Motifli Tığ Oyası Videosu

Anlatımları okuduktan sonra aşağıdaki videosundan da yaralanıp bu yeni firkete motifli oya örneğini kolaylıkla sizler de yapabilirsiniz. Farklı renkler ya da tek renk ile deneyip bu güzel oya modelini yazma kenarlarınızda deneyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/gx3fFYqXz_w https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...