El İşi Örnek

Haberi okuduktan sonra bu oyuncakları atacaksınız

Haberi okuduktan sonra bu oyuncakları atacaksınız

Haberi okuduktan sonra bu sevimli oyuncakları atmak zorunda kalacaksınız. İsviçre Federal Su Enerjisi ve Teknoloji Enstitüsü, Zürih ve Illinois Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada, 5 kauçuktan 4’ünün ”potansiyel olarak patojenik bakteriler” içerdiği saptandı. Oyuncakların içinde santimetre kare başına 5 ila 75 milyon arasında bakteri hücresi bulundu.

Görünüşte zararsız olan ve birçoğumuzun banyosunda bulunan plastik ördekler uzmanlara göre bakteriler için bir cennet.

Lejyoner hastalığına yol açan Lejyoner bakterisi ve özellikle bağışık sistemleri güçsüz olan kişilerde ölümcül olabilen ilaca dirençli pseudomonas aeruginosa bakterisi de oyuncaklarda bulunan bakteriler arasında.

Araştırmaya göre, sıcak ve nemli banyo ortamı mikropların üremesi için ideal bir ortam oluşturuyor.Oyuncakların plastik yüzeylerinde üreyen bakteriler göz, kulak ya da mide enfeksiyonlarına da yol açabiliyor. Araştırmacılar, karbon içerikleri taşıyan plastiğin mikropları beslemeye yardımcı olduğunu da kaydediyor.

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmacılar, banyo benzeri bir ortamda 11 hafta boyunca oyuncaklar üzerinde kontrollü deneyler yaptı.Oyuncakları, kirli suya, sabuna, tere ve idrara maruz bıraktı.Deneyin bir parçası olarak çocuklu ailelerden banyoda kullanılan oyuncaklar da toplandı.

Oyuncakların içleri açılarak, laboratuvar ortamında incelendi.İncelenen 5 oyuncaktan 4’ünde tehlikeli olabilecek bakteri bulundu. Mynet

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...