El İşi Örnek

Hamilelik döneminde okunması gereken sure ve dualar.

Hamilelik döneminde okunması gereken sure ve dualar.

Çoçuğun ahlaki ve dini eğitimi anne karnında başlar Bütün anne babalar çocuklarının iyi bir meslek sahibi olmasını ister.Ama genellikle unutulan, yeteri kadar değer verilmeyen ahlaki ve dini eğitim hep ihmal edilip , geç kalınmış oluyor.

Çocuğunuz hayırsız olup en yüksek makamlarda olmasından ise hayırlı olup kendine yetecek kadar bir mesleği olması daha iyi olandır.Çocuğa verilecek ahlaki ve din eğitiminin İslam alimleri eş seçimi ile başlatırlar. Çocuğa verilecek eğitimde bizim olduğu kadar eşimizin de rolü çok büyük olur.

Anne karnında din eğitimiEş seçiminden sonra, din eğitiminin ikinci aşaması, çocuğun anne karnında geçirdiği dönemdir. Hamilelik döneminin önemi her fırsatta vurgulanıyor. Bu dönemde anne adayının sakin, huzurlu ve mutlu olması, zamanını güzel bir şekilde geçirmesi, mümkün mertebe can sıkıcı ,sinir bozucu olaylardan uzak durması gerekir.

Boş işlerle fazla meşgul olmayıp, televizyon , bilgisayar ve telefona fazla vakit ayırmayıp ruhsal ve zihinsel kirlilikten korunmaya çalışması, çocuğun da sakin tabiatlı, itaatkar, ahlaklı bir insan olmasına katkı sağlayacaktır.

Bebeğin doğum öncesi gelişimini inceleyen embriyoloji uzmanları, bilgisayar destekli gelişmiş elektronik araçlarla yaptıkları araştırmalarda, bebeğin ana rahminde annenin psikolojik durumundan etkilendiğini, sinirler yoluyla onun mutluluğunu ve mutsuzluğunu hissettiğini ortaya çıkarmışlardır. Annenin yaşadığı bir korkudan dolayı erken doğumların, hamilelik erkense düşük olma ihtimallerin ve hatta anne huzursuzken bebeğin kasların daha hareketlenmesi gibi hamilelik evrelerinin olduğunu bilmekteyiz.

Bu güzel İlahî hikmet döneminde anne adayı da dil ve kalbine bazı dua ve tesbihleri yerleştirebilir. Böylece hamilelik sebebiyle yaşadığı sıkıntıları daha iyi atlatabileceği gibi bebeğinin manevi gelişimine de katkı sağlar. Zira annenin gıdası, hal ve hareketleri, ruhî durumu, maneviyatı anne karnındaki çocuğun şakî veya said yazılmasında önemli birer etken.

Gebelik döneminde anne adayları neler yapmalı Din alimleri hamilelik döneminde mümkün mertebe abdestli geçiren anne adaylarının çocuklarının munis (Cana yakın, uysal, sevimli ) oldukları ifade edilir.
Bu dönemde Kur’an okumakla meşgul olmak yapılabilecek en güzel davranıştır. Özellikle Yusuf Suresini okumak ve anlamını öğrenmek, çocuğun kişilik gelişimine olumlu etkiler yapabilir.

Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevî Hazretleri’nin ‘Mecmuatü’l Ahzab’ isimli eserinde mana büyükleri hamilelerin İnşikak ve Yasin Sûresi‘ni okumalarını tavsiye ediyor. Ayrıcabu dönemde namazlar ihmal edilmemeli, haram ve içinde şüphe barındıran gıdalar tüketilmemeli, ihtiyaç sahiplerine sadakalar dağıtılmalı.Allah Teala’nın 99 ismini okuyarak manaları üzerinde düşünmekte çok faydalıdır. Çünkü Allah Teala’nın yaratan ve güzel suret veren manalı isimlerini düşünerek dua etmek, bu dönemde, bebeğin teşekkülü sırasında Allah’ın yardımını istemek demek olur ki, bebeğimiz için bundan daha güzel başka ne yapabiliriz.

GEBELİKTE HAFTA HAFTA ESMAÜ’L-HÜSNA Cenab-ı Hakk’ın isimlerini zikretmek, anne adayının yaşadığı sıkıntılara ve bebeğin karakter oluşumuna yardımcı oluyor. Bu sebeple hamileler, hafta hafta aşağıdaki Esmaü’l-Hüsnaları sık sık okuyabilir.

5. Hafta: el-Muhyî, el-Habîr
6. Hafta: el- Bâri, el- Velî, el- Vâlî
7. Hafta: el- Mü’min , el-Mâni
8. Hafta: el-Mübdi, el- Musavvir
9. Hafta: eş- Şâfi, el-Şekûr
10. Hafta: el- Bâkî, el-Müyessir
11. Hafta: es-Semî, el- Adl
12. Hafta: el-Hâlik, el- Hallâk, el- Fâlik
13. Hafta: en-Nâsır, el-Müsteân
14. Hafta: el-Bedî, el-Muhsin
15. Hafta: el-Mütekebbir, el- Kuddûs,
16. Hafta: el-Celîl, Zü’l celâli ve’l ikrâm, el- Muktedir, el- Melîk
17. Hafta: el-Hafîz, el –Vâris
18. Hafta: el- Hakîm, el-Hakem
19. Hafta: es- Sâni, el-Vâsi
20. Hafta: el- Cemîl, el-Cebbâr
21. Hafta: el-Kaviyy, el-Vehhâb
22. Hafta: el-Müneccî, el-Mucîb
23. Hafta: el- Câmi,el-Kâim
24. Hafta: el-Mukaddim,el-Muahhir,, el-Kâfî
25. Hafta: el-Halîm,el-Alîm, Allâmü’l-guyûb
26. Hafta: el-Basîr,es-Zâhir,el-Bâtın
27. Hafta: er-Rakîb, es-Selâm
28. Hafta: Rabbü’l-âlemîn, el-Müheymin
29. Hafta: es-Samed, el-Mükevvin
30. Hafta: el-Kâdir,el-Afüvv,el- Gafûr
31. Hafta: el-Mukît,el-Muhît, el-Mümid
32. Hafta: er-Rabb,en-Nâfi,ed-Dârr
33. Hafta: el-Latîf,el-Berr,el-Mâcid,el-Metîn
34. Hafta: el-Kebîr, el-Müteâl, el-Aliyy
35. Hafta: er-Rahîm,er-Raûf,el-Vedûd
36. Hafta: el-Hayy, el-Kayyûm
37. Hafta: el-Azîz,el-Kerîm
38. Hafta: el-Vekîl, Zü’l-eman
39. Hafta: er-Rezzâk,er-Rahmân, el-Bâsıt
40. hafta: el-Vâcid, el-Fettâh

HAMİLELİK ESNASINDA ÇOCUK İÇİN OKUNACAKLAR 1- Gebelik döneminde 70 bin Subhanellahi ve Bihamdihi okunursa çocuk salih olur. 2- Araf suresinin 189. ayeti kerimesi her farz namazından sonra okunur. 3- Kuran okumayı bilen hamileler hamilelik döneminde her gün Kuran-ı Kerim okuyarak hatim yapılır.

4-Gebeliğin ilk dört ayında her gün bir Embiya süresi veya toplamda 70 defa Embiya süresi okunur.5-Gebelik boyunca her gün 1 tane Yusuf suresi, 1 tane Lokman suresi okunur.Buna imkan bulamayanlar tek günlerde okuyabileceği kadar okur.

6- Gebelik boyunca anne adayı fırsat buldukça her gün Yasin süresi okur. 7-Doğacak çocuğun ahlakı için 70 tane İnsan suresi okunur. 8-İbrahim suresi çok okunursa çocuk yumuşak huylu olur.

9-Her gün 1 defa Meryem suresi okunur. 10-Çocuğa şeytanın zararından korumak için Al-i İmran suresi okunur. 11- 70 bin tane kelime-i tevhid okunur. Kaynak : E.Muratoğlu ( Her Anneye Lazım)

Doğumu kolaylaştırmak için okunacak dua ve sureler Doğum esnasında da okunabilecek dua ve sûreler var. İki Cihan Serveri (aleyhi’s salâtü ve’s selâm), kızı Hazreti Fatıma annemize doğumu esnasında Ayete’l-Kürsi, A’râf Sûresi’nin elli dördüncü ayetini ve Felâk-Nâs Sûrelerini okumasını tavsiye ediyor.

HAYIRLI ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN DUA -Nihat HATİPOĞLU
”EY RABBİMİZ, BİZE ZEVCELERİMİZDEN VE NESİLLERİMİZDEN GÖZLERİMİZİN BEBEĞİ OLACAK ( SALİH İNSANLARDAN ) İHSAN ET.BİZİ TAKVA SAHİPLERİNE REHBER KIL

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...