El İşi Örnek

İğne Oyasından Çevirme Tığ Oyası Nasıl Örülür?

İğne Oyasından Çevirme Tığ Oyası Nasıl Örülür?

Videolu tığ oyaları içerisinde çiçekli güzel motifi ile öne çıkan bir oyanın yapımını öğreneceksiniz. Mutfak havlusu kenar örneği ile namaz örtüsü kenar örneği arayanlar bu oya modelini çok beğenecekler

Bu yeni tığ oyası yapımında altın sarısı, bordo ve yeşil oya ipleri ve 22 numara (0,5 mm) tığ kullanılmıştır.

Oya örneği tığ batısı haricinde 4 kısımdan oluşmaktadır. Ana motif çiçektir ve iki kısımdan meydana gelmektedir. Ortasında kare şeklinde bir motif ve bunu çevreleyen yapraklar bulunmaktadır. İki çiçek motifi arası 6 adet pimpiriklerden oluşan bir motif kullanılmıştır. Çiçeği yazma kenarına eklemek için tığ batısı üzerine iki adet dağ örülmüştür.

İğne Oyasından Çevirme Tığ Oyası Nasıl Örülür

İlk etapta ana motif olan çiçeğin ortasının yapımı ile başlanmıştır. Çiçeğin ortası kare olacak şekilde tamamı ile zincirler çekilerek oluşturulmuştur. İlk önce 7 yuva elde edilmiştir. Her sırada çekilen zincirler bu yedi yuvaya kapatılarak kare motif elde edilmiştir. Kare motif için toplamda bu şekilde 7 sıra örülmüştür.

Çiçeğin taç yaprakları için bu kare motifin belirli yerlerine girerek zincirlerle geniş yuvalar oluşturuyoruz. Her bir zincirli yuva içerisine girerek 2 zincir çekip sık iğne ile kapatarak yuva üzerine bordür işliyoruz.

Küçük ya da büyük havlu kenarında güzel duracak iğne oyasından dönüştürme tığ oyasının iki motif arasını da yapıyoruz. Ardından çiçek motifini ekleyeceğimiz iki dağımızı tığ batısına işliyoruz. Ortası kare çiçek motifini de bu dağların tepelerine eklediğinizde bu güzel havlu kenarı oyanız tamamlanmış olacaktır.

Yapılış Videosu: kaynaklar https://m-visible.com https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...