El İşi Örnek

İlgi ve Sevgi Çocuğun Beyin Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

İkisi de 3 yaşında 2 farklı çocuğun beynini gösteren emar görüntüleri, çocuklukta ilgi ve sevginin önemini gözler önüne serdi.Soldaki emar, iyi bakılan ve ilgilenilen 3 yaşındaki bir çocuğun beynini gösteriyor. Sağdaki ise şiddetli duygusal travma yaşayan ve ihmal edilen 3 yaşındaki bir çocuğun beyni. Solda görülen beyin görece daha büyük.Teksas Çocuk Hastanesi şef psikiyatristi Profesör Bruce Perry’nin paylaştığı görüntüler, çocuğun beyin gelişiminde çevresel faktörlerin ne kadar etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Sağdaki beyne sahip çocuk ciddi duyusal yoksunluk yaşamış ve bunun sonucunda beyni yeterince gelişmezken üzerinde bulanık yapılar oluşmuş. Çocuğun her türlü ses, koku ve dokunma deneyiminden mahrum kaldığı; ciddi oranda istismara maruz kaldığı düşünülüyor.

Çocuk istismarı kalıcı hasar bırakıyor

Bu tip bir yapısal bozukluk, çocuğun gelişiminde gerilik ve hafıza problemleri olacağı anlamına geliyor. Bazı fiziksel istismar vakalarının çocuk beyninde ani ve doğrudan yapısal hasarlara neden olabileceği biliniyor. Bu yapısal bozukluklar kalıcı komplikasyonlara ve ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Örneğin bir çocuğu şiddetli bir şekilde sarsmak beyin dokusuna zarar verebilir ve damarların yırtılmasına neden olabilir. Bu da felç, bilinç kaybı ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Erken yaşta başlayan istismar, çocuğun duygusal gelişiminde uzun süreli etkisi olabilir.

İhmal edilen beyinler 2 kat daha yavaş büyüyor
Daha önce yapılan bir araştırmada çocuğun yetiştirilmesinin beyin gelişiminde önemli rol oynadığı ortaya çıkmıştı. Amerikalı bilim insanları ihmal edilen çocukların beyinlerinin 2 kat daha yavaş geliştiğini ortaya koymuştu.

Dünya içinde yayınlandı

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...