El İşi Örnek

Kansere Karşı Zerdeçal Tam Bir Şifa Kaynağıymış

Kansere Karşı Zerdeçal Tam Bir Şifa Kaynağıymış

6000’den fazla klinik çalışmaya göre zerdeçalin şifa verici etkisi günümüzde bilinmektedir. Sağlık uzmanları, günlük olarak tek öğünde bir çay kaşığı kadar zerdeçal yemeyi öneriyor. Vücudunuzun iltihap, ağrı, yaşlanma, hatta bazı kanser çeşitlerinde destekleyici olarak kullanılabileceğini öneriyor.

Zerdeçalın bu kadar faydalı olmasının sebebi curcumin(kurkumin) adı verilen pigmenttir. Curcumin, zerdeçalin anti-inflamatuar (vücudun verdiği koruyucu tepki vermesini) olmasını sağlar ve vücudunuzdaki serbest radikaller, plak ve diğer toksinler ile kötü şeyler ile savaşmaya yardımcı olur.

Zerdeçalin Faydaları
Bununla birlikte, vücut kurkuminin emilimini tek başına sağlayamaz. Bu nedenle, emilimi arttırmak için zerdeçal ile birlikte karabiber tüketmek önemlidir. Aşağıda, zerdeçalinin sağlık bakımından sağladığı faydaların birkaçını sıralıyoruz. Ancak günlük tüketim 5-6 gramı geçmemelidir.

Beyine Faydası ; Zerdeçal beynin sağlıklı ve işlevsel olmasını sağlar. Araştırmacılar, zerdeçalde bulunan ana biyo-aktif bileşenler olan curcumin’in kan-beyin bariyerini aşabileceğini ve doğrudan plakayla bağlantısını tespit etti. Genel bilişsel işlev üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bulundu ve Alzheimer , demans, parkinson gibi belirli beyin hastalıklarını geciktirici etkisi veya yavaşlatıcı etkisi farkedilmiştir.

Anti-İnflamatuar ( Vücudun Koruyucu Tepkisi) Yardım – Zerdeçalde bulunan curcumin, mevcut anti-inflamatuar ilaçların çoğundan daha iyi olmasa da, aynı şekilde etkili güçlü bir anti-inflamatuar bileşiktir. İnflamatuvar bağırsak hastalığı, artrit, pankreatit ve diğer birçok hastalığa bağlı inflamasyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Vücudun hastalıklarla savaşmasını destekler.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları – Kurkumin doğal olarak zerdeçalde bulunan bir diğer özelliği arterlerimizdeki plakların temizlenmesine yardımcı olduğu gibi kan pıhtılarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bu çok önemli bir fonksiyondur aksi takdirde kalp krizi veya beyinde pıhtı atma riski oluşabilir. Tüm kardiyovasküler sistemimize yardımcı olur ve kötü kolesterol düzeyini etkili bir şekilde azaltabilir.

Sindirim Sistemine Faydaları – İçindeki kurkumin, güçlü anti-inflamasyon etkilerine sahiptir ve şişkinlik, gaz ve diğer sindirim sistemi sorunlarını azaltmak ve azaltmak için çalışır. Safra kesesi de uyarıcıdır, bu nedenle safra kesesi hastalığı olan insanlar aşırı uyarılma riskini ortadan kaldırmak için zerdeçaldan uzak durmalıdırlar.

Kanser Hücreleri Üzerinde Etkisi
Kanser tedavisine ek olarak bazı besinlerin faydaları bilinmektedir. Uzmanlar tarafından da önerilen zerdeçal gibi besinler deri, meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri dahil çeşitli kanser tiplerine karşı korunmada yardımcı olup günümüzde tedavide destek olarak da kullanılmaktadır. Daha çok laboratuvar ve hayvan çalışmaları olmakla birlikte son yıllarda kanser hastalarında klinik çalışmalarda kurkuminin katkısı yoğun olarak araştırılmaktadır. İçerdiği doğal antioksidanların antikanser etkiden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?
Altın renginde pasta bile yapabilirsiniz, aromalı içecek, körü sosu, salatalarda kullanabilirsiniz. Zerdeçalden turşu dahi yapabilirsiniz.

Her gün bir çay kaşığı veya buğday zerdevinden yemekle elde edilebilecek daha olumlu sağlık etkileri vardır ve aşağıdaki video bunlardan birkaçını kapsamaktadır. Diyetinize daha fazla zerdeçal ekleyin; yemeklere eklemeyi deneyin, çorbalara harika tad verir, deneyin!

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...