El İşi Örnek

Kum Boncuk Çiçek Motifli Tığ Oyası

Kum Boncuk Çiçek Motifli Tığ Oyası

Kum boncuklu çiçek oyası 2 sıradan meydana gelmiştir. İlk sıra tığ batısı üzerine işlenmiş tepesi yapraklı bir örnektir. Hem kum boncuklu çiçeklerin eklenmesi için gerekli zemini oluşturmuş hem de verilecek arayı belirlemiştir.

Videolu anlatımı da mevcut olan bu yeni tığ oyası modelinin yapımına başlamadan önce kum boncuklar ipe dizilmiştir. Sonrasında da kum boncuklu 6 yapraklı çiçek motifin yapımına geçilmiştir. Bunun için de en küçük boy bir serum halkadan yardım alınmıştır.

Serum halka içine sık iğne ile girilmiş ve bir sık iğne daha yapılıp üzerine 6 adet kum boncuk yapılmıştır. İpin ucu alınıp bu boncuk serum halka içine kapatılmıştır. Bu işlem 6 kez tekrarlanmıştır.

Sonrasında 5 zincir çekilip boncukların ortasına kapatılmıştır. Aynı kapatılan yere 3 kez 5 zincir çekilip kapatılarak 3 adet pimpirik oluşturulmuştur. Bu işlem diğer yapraklara da uygulanarak bir kontur çekilmiştir.

Diğer kum boncuklu çiçek motifleri yukarıdaki şekilde yapılarak hazırlanmıştır. Sonra tığ batısı üzerine yeşil oya ipi ile yapılan zemin oyasının yapımına geçilmiştir. Bunun içinde daha önceki tığ oyalarında gördüğünüz örümcekle başlanan çubuklu motifler yapılmıştır. Tek bir farkla tabi. Tepelerine tırabzanla yaprak çalışılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/dJ-tFOjezUM (Oya ve Dantel Dünyası)

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...