El İşi Örnek

Pilav Yapmanın Püf Noktaları.. Birde Böyle Deneyin Şok Olacaksınız…

Pilav Yapmanın Püf Noktaları.. Birde Böyle Deneyin Şok Olacaksınız…

Belki de tüm dünyada en çok yapılan yemek pilavdır. Tarifi de neredeyse her yerde aynı olmasına rağmen, herkesin pilavı aynı tadı, lezzeti, kıvamı tutmaz. Çünkü pilav yapmanında da gizli püf noktaları, küçük sırları vardır. Öyle direk 1 bardağa 1 buçuk bardak su koy geç değildir yani tarifi…

En önemli kriterler; tam kıvamında kavurulması,tuzunun dengeli seviyede olması,yağının tam ayarlanmasıdır. Kulağa basit gelebilir fakat nedir bunun dengesi diyebilirsiniz.


İşte size tane tane, bembeyaz pilavlar yapmanın sırlarını vereceğiz birazdan…Bu püf noktalarını aklınızdan çıkartmayın, en lezzetli pilavlar göreceksiniz ki sizin sofranızı süsleyecek. Bir çorba bir de pilavı iyi yapmak önemlidir. Öyle ki iyi pilav, ana yemeği unutturur derler.Lapa lapa olmasının en önemli sebebi demlenmemesi ve tuzunun yeterli olmamasıdır.

Pirinçlerin lapa olması bütün yemeğin ziyan olduğu anlamına gelmektedir. Bu sorunlara dikkat ederseniz, pişirmiş olduğunuz pilav lapa lapa yenilecektir.Hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gerekenler:En önemli aşama pirinçlerinizi doğru seçmenizdir. Baldo, basmati, yasemin pirinçlerini kullanabilirsiniz.Pirincin içindeki taşları iyice ayıklamalısınız.


Pirinçlerin nişastasını dışarıya çıkarmadan pirinçlerinizi soğuk suda yıkayın. Süzgece alarak bütün suyu süzün. Bu aşamada da soğuk su kullanmalısınız.

Çoğu insan pirinci sıcak suda yıkar ve sıcak suda bekletir. Sizde bu grupta yer alıyorsanız,pilavınızın lapa olma ihtimalı oldukça yüksektir.


Bu yüzden pirinçleri soğuk suda yıkayıp pişirme aşamasına geçmelisiniz.Pişirme aşamasında dikkat edilmesi gerekenler:Pirinçleri kavururken dibi tutmamasını istiyorsanız tereyağı ve sıvı yağı kullanmalısınız. Hem dibini tutturmayacaksınız hem de pilavınıza lezzet katacaksınız.Yağ kızdıktan sonra pirinçleri ekleyip kırmamaya çalışın. Pirinçlerin rengi beyazdan saydam renge dönene kadar kavurma işlemine devam edin.

Pirinçler kavurulduktan sonra içerisine su ilave edilir.

Suyu ekledikten sonra dilerseniz içerisine sevdiğiniz kuru meyveleri, baharatları ve tuzu ilave edebilirsiniz.Renk açısından beyaz olsun istiyorsanız birkaç damla limon suyu, tadı güzel olsun istiyorsanız şeker koyabilirsiniz.


Suyu ekledikten sonra dilerseniz içerisine sevdiğiniz kuru meyveleri, baharatları ve tuzu ilave edebilirsiniz.Renk açısından beyaz olsun istiyorsanız birkaç damla limon suyu, tadı güzel olsun istiyorsanız şeker koyabilirsiniz.


Pirinçlerin renginin beyaz kalması (sararmaması) için kısıt ateşte, yağı yakmadan kavurmanız önemlidir.Pilavın Pirinç ve Su Ölçüsü Oranı Ne Olmalıdır?Piavın pirinç ve su oranı terich ettiğiniz pirince göre farklılık göstermekle beraber genelde 1 su bardak pirinç için 1,5 (1 buçuk) su bardağı su kullanılır.Eğer pirincinizi önceden ıslatıysanız, koyacağınız su miktarını 1-2 parmak azaltmanızda fayda vardır.Pirinçleriniz çok diri kaldıysa, pişirme esnasında azar azar sıcak su ilave edebilirsiniz. Tabi en güzeli suyunu başta bir kere ayarlayıp, pişirme esnasında pilavın kapağını hiç açmamaktır.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...