El İşi Örnek

Pratik Mutfak Çözümleri

Pratik Mutfak Çözümleri

1 – Karnabaharın pişme kokusunu ortadan kaldırmak için, suyuna biraz tuz ve iki kaşık sirke atın, onlar biraz kaynayıp üstte köpük yapınca içine sebzeleri atın. Koku tamamen gidecektir.

2 – Bakliyatları ve pirinci cam kavanozlarda saklayın.3 – Ekmek kutusunda duran ekmek küflenmeye başladıysa, ekmeğin kutusunu 2 haftada bir sirkeli suyla silin

4 – Tavuğun daha yumuşak olması için, pişirmeye başlamadan yarım limonla ovun ve hem tavuğun içine hem de üstüne limon rendeleyip koyun.

5 – Çikolata sosu yaparken içine bir tutam kadar tuz atın. Değişik bir tat elde etmek istiyorsanız da, sosun içine biraz kahve atabilirsiniz.

6 – Katı haşlanmış yumurtaları kırmadan soyabilmek için, kaynar sudan direkt olarak soğuk suya tutun ve orada bekletin. Daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.

7 – Cam kapaklı tencerede yemek pişirdiğinizde, buğu olmadan pişirdiğiniz yemeği görmek istiyorsanız kapağı içten limonla silin.

8 – Kristallerin parlaklığını kaybetmemesi için durulama zamanında sirkeli suya batırıp çıkarın.

9 – Çelik tencerenizin matlaşması durumunda, ateşe sirke koyun ve ısıtıp bu sirkeli suyla tencereyi, bir bez yardımıyla ovun. Sonra da yıkayın.

10 – Mutfak aletlerinde yapışıp kalan etiket izlerinden kurtulmak istiyorsanız, mobilya cilasını üzerine sürüp, yavaş yavaş silin.

11 – Yumurta lekesini çıkarmak için lekelenen şeyi soğuk suda bekletin, sonra da ılık suda yıkayın 12 – Acı patlıcanların acılığını almak istiyorsanız, onları soyup tuzlu suda bekletin.

13 – Bir yerden zeytin yağı izini çıkarmak için, bir parça ekmek içini yuvarlayın ve lekede gezdirin.14 – Daha önce balık pişirdiğiniz tavanın kokusunu gidermek için limonla ovun, sonrasında ise yıkayın.

15 – Elinizi boyayan taze ceviz izlerini yok etmek için, elinizi önce sirkeli pamukla, sonra suyla ovun ve yıkayın.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...