El İşi Örnek

Şeritli Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapımı

Şeritli Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapımı

Gördüğüm kadarı ile ışıltılı oyaları oldukça beğenen bulunmaktadır. O yüzden oldukça istek alan metre boncuktan salon takımı yapımı ile ilgili yeni bir paylaşımda bulunmak istedim. Yine metre boncuktan parıltılı salon takımı yapılışında olduğu gibi kare boncukların çevresinde çalışılmış bir motif paylaşacağım. Yine Oya Hanım kanalının anlatımı ile parlak oya yapımının üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizi düşünüyorum.

Gri renkte metre boncuk ve kenarları için de mat gri oya ipi kullanılmıştır. Metre işi boncuktan makas ile 6×6 şeklinde kareler kesilerek hazırlanmıştır. Sonrasında kenarları oya ipi ile işlenip birbirlerine eklenerek parıltılı metre boncuktan salon takımı elde edilmiştir.

558 Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapımı

Çoğu metre işi örnekte köşeden başlanırken bu örnekte kenarın ortasından başlanmıştır. İlk sırada kenarlardaki yuvalara 2 sık iğne yapılmıştır. Yuvalar arasına geçiş ise 2 zincirle gerçekleştirilmiştir. Köşelerde ise bir sonraki sırada bu kısımlara çiçekler yapılacağı için küçük bir yuva yapılmıştır. Yuva 7 zincir çekilip ikinci zincire batarak oluşturulmuş ve 2 zincirle devamında gelen kenarın yuvasına kapatılmıştır. Sıra sonunda tekrar ortaya gelinmiş ve ortadan köşelerdeki motifin yapımına geçilmiştir.

Köşelerdeki motif yapımı için 4 tane zincir çekilmiş 3 kez dolayarak köşedeki yuvaya kapatılmıştır. Ardından dörtlü bir tırabzan yapılmıştır. Tekrar 4 zincir çekip 3 kez dolayarak bu işlem toplamda 8 defa tekrarlanmıştır. Sonuncu yapıldıktan sonra tekrar 4 zincir çekilip ikinci kenarın ortasına kapatılarak ilk motif sonlandırılmıştır. Diğer köşe motiflerde bu şekilde örülerek ilk motifin tüm köşeleri tamamlanmıştır.

Motifleri birleştirme işlemi için bitiş noktasından itibaren köşe motiflerin oluşan yuvalarına sık iğne ve zincirle işlem yapılmıştır. Son 1,5 yaprak kala bu işlem bırakılıp diğer kare motiflerin eklenmesine geçilmiştir.

Anlatımlı Işıltılı Metre Boncuktan Salon Takımı Videosu

Tüm işlem adımlarının tek tek nasıl yapıldığını görerek öğrenmek istiyorsanız aşağıda paylaştığım videosundan bunu öğrenebilirsiniz. Motiflerin yapımı ve birbirlerine eklenmesi videoda açıkça anlatılmıştır.Kaynak: https://youtu.be/2wfQWVP13es  kaynak  http://m-visible.com/

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
loading...