El İşi Örnek

Sirke ile Doğal Pratik Temizlik

Sirke ile Doğal Pratik Temizlik

Bilgisayarınızın Donanımını Temizleyin Bilgisayarınızın klavye, mause yazıcı ve faks makinelerinizin temizliği için sirke kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bir kap içerisine bir miktar su dökün, aynı ölçüde beyaz sirke ile karışım elde edin. Bilgisayarınızın donanım parçalarının tozunu, bir bezi bu karışım ile nemlendirin ve silin. Klavyenin tuş aralarını temizlemek için pamuk kullanabilirsiniz.

Panjurları Temizleyin Beyaz sirke ve sıcak musluk suyunu bire bir ölçülerde karıştırın. Bir pamuk veya bezi bu karışıma batırıp iyice sıkın ve panjurları silin. Panjurdaki tozların tamamen gittiğini göreceksiniz.

Küflerden Kurtulun Küf lekelerini çıkarmak için saf sirke kullanmak iyi bir yöntemdir. Halı ve kilimlerin altında oluşan küfün üzerine saf sirke dökün. Bir süre bekleyin ve silin. Bu uygulamayı bir kaç defa tekrarlayın ve küflerden kurtulun.

Sigara Kokusununu Çıkarın Evinizde veya arabanızda sigara içiyorsanız bu kokudan kurtulmak için üzüm veya elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisinde sirke ve suyu bire bir ölçülerde karıştırın ve bu kabı evinizde en çok sigara içilen odanıza koyun. Aynı karışımın içerisine bir bez batırın, iyice sıkın ve arabanıza koyun. Sigara kokusu zamanla gidecektir.

Tıkalı Lavaboları Açın Tıkalı lavaboları açmanın en iyi yöntemi sirke, karbonat karışımıdır. Tıkalı mutfak lavabo veya banyo küvetini açmak için; Önce huni ile 100 gram karbonat dökün. Hemen arkasından 200 ml. sirke dökün. Bu işlem esnasında oluşan köpürme durunca musluktan sıcak su akıtın. Beş dakika sonra soğuk suyu açın. Bu yöntem tıkalı lavabonuzu açacağı gibi aynı zamanda kötü kokuyu da giderecektir.

Krom ve Paslanmaz Çeliklerinizi Temizleyin Mutfağınızdaki çelik tencerelerinizin parlaması için sirke en büyük yardımcınız olacaktır. Püskürtmeli bir kabın içerisine beyaz sirke ve su ile bir karışım hazırlayın. Krom ve paslanmaz çelik eşyalarınızı temizlemek için üzerine sıkın ve yumuşak bir bez ile silin. Çelik tencereleriniz ilk günkü gibi parlayacaktır.

Parlatıcı Olarak Kullanın Gümüş takımlarınızı, saf gümüş bileziklerinizi, pirinç, bronz ve bakır eşyayı, makas, bıçak vb. tüm metal eşyalarınızı sirke ile parlatabilirsiniz. Karbonat ile Sirkeyi yarı yarıya karıştırın. Oluşan köpürme durunca temiz bir yumuşak bez ile parlayıncaya kadar ovalayın.

Ahşap kaplamalarınızı temizleyin, Parlatın Bir litre ılık suya bir çay bardağı elma veya üzüm sirkesi, yarım çay bardağı zeytin yağı koyun. Temiz bir bez ile ahşap zeminlerinizi silin. Bir kaç dakika bekleyin ve kuru bez ile parlatın. Ahşap zeminlerinizin parlaklığına inanamayacaksınız.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...