El İşi Örnek

Tığ ile Kirpik (Yelpaze) Yelek ve Şal Örgü Modeli Nasıl Örülür

Tığ ile Kirpik (Yelpaze) Yelek ve Şal Örgü Modeli Nasıl Örülür

Angora iplerle örülmeye çok uygun bir şal ve yelek örgü modelidir. Aynı zamanda şişle örülen Türkan Şoray kirpiği örneğine de çok benzemektedir. Oklava ve cetvel örneklerinde olduğu gibi

İlmeklerin eşit uzunlukta olması gerekmektedir. İlmek uzatmak için isteyen yardımcı araç kullanabilir ya da bu anlatımda gösterildiği gibi zincir ölçü olarak alınabilir.

İşe zincir çekerek başlanmaktadır. Ancak çekilen zincirin örmek istediğiniz örgü genişliğinin iki katı kadar uzunlukta çekilmesi gerekmektedir. Bu da yelpaze örneklerinin büzgülü bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.

Sayısını vermek gerekirse her bir yelpaze 13 zincirin üzerine kurulmaktadır ve 14. zincirin üzerine kitlenmektedir. Bu yüzden zincir çekerken 14 ve katları şeklinde bir hesap yapabilirsiniz.

Yelpaze örneği iki sıradan oluşmaktadır. İlk sırada yelpazelerin uzun ilmekleri, ikinci sırada ise sık iğneleri gidilmektedir. Her bir yelpaze modeli için baştan 7. zincirden itibaren 13 tane ilmek çıkartılıp boşta kalan 6 zincir uzunluğunda ilmek uzatılmaktadır. Tığ üzerine alınan bu 13 ilmeğin hepsi birlikte toplanarak 1 zincirle sabitlenmektedir. Son olarak yelpazenin ortasından 6 zincir çekilip devamında gelen zincire kapatılarak ilk yelpaze örneği tamamlanmaktadır.

Şal ve yeleklerde kullanabileceğiniz yelpaze modelinin ikinci sırasında ise ilk sırada yapılan 6 zincirler üzerine sık iğne yapılmaktadır.diğer konularada göz attabıırsınız

Örgü Yelek Modeli Yapım Aşamalı

Örgü Simli Fıstıklı Gelin Yeleği Yapım Aşamalı

En Çok Beğenilen Tığ İşi İncili Midye Şal Tarifi

GÜLLÜ ÇEYİZLİK HAVLU KENARI YAPIMI VİDEOLU

Yelek ve Şal Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Kaynak: https://youtu.be/GA1fYQzdRGc (atolyehobi) https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...