El İşi Örnek

Tığ İşi Asil Sıralı Oya Modeli Yapılışı

Tığ İşi Asil Sıralı Oya Modeli Yapılışı

Sıralı oyalar karşımıza genellikle sade tasarımlar ile çıkmaktadır. Ancak bu model de bir sıralı tığ oyası modeli olmasına rağmen tasarımı ile adeta göz kamaştırmaktadır. İşte biz de sizlere bu sıralı yazma oyası örneğinin yapılışını paylaşacağız. Bu yeni tığ oyası, motifleri biraz iri olması sebebi ile yazma haricinde mutfak havlusu kenarı olarak da pekala kullanılabilir.

Bu seferki tek sıralı bir oya modeli değildir. Üç sıradan meydana gelmektedir. Yeşil, mor ve beyazın kullanımı ile de ortaya adeta şaheser bir sıralı çeyizlik tığ oyası çıkartılmıştır. Yapımı da güzelliğine nazaran bir o kadar basittir. Basit tığ teknikleri ile kolayca yapılabilmektedir. Pek fazla kafa karıştırıcı bir yapım zorluğuna sahip değildir.

Tığ İşi Asil Sıralı Oya Modeli Yapılışı

İlk sıra yeşil oya ipi ile işlenmiş ve kutucuklu bir motif ile örümcekle başlanıp bitirilen 5 yuvalı bir motif tekrarı ile yapılmıştır. Yapılırken de zincir, tırabzan, örümcek ve sık iğne tekniklerinden yararlanılmıştır. Yuvalı motifin ortasında da en küçük boy serum halka kullanılmış ve tığ batısı üzerine tutturulmadan bir köprü şeklinde işlenmiştir.

İkinci sıra beyaz renk ile gidilmiştir. İlk sıradaki kutucuklar içerisine yine kutucuklar yapılmıştır. Ardından örümcekleri de dahil olmak üzere 5 yuvanın her birine tırabzanla zikzaklı dolgular çalışılmıştır.

Son sıra olan üçüncü sırada ise mor iple ikinci sırada yer alan kutucuk ve zikzak tırabzanların üstüne kontur geçilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/X9rdAVoqzhs (Oya ve Dantel Dünyası) ve https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...