El İşi Örnek

Tığ İşi Büyük Çiçek Motifli Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

Tığ İşi Büyük Çiçek Motifli Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

Hem kolay hem de çok zarif bir havlu kenarı modeli yapımını aktaracağız. Yuvarlak şeklinde hazırlanan çiçek motiflerinin birbirlerine eklenmesi ile işlenen bir havlu kenarı inceleyeceğiz. Çiçeklerin nasıl yapıldığı ve nasıl birbirine eklenip havlu bandının tamamlandığı videosunda detaylı anlatılmıştır.

Büyük çiçek motiflerinde iki renk oya ipi kullanılmıştır. Sarı ve beyaz olmak üzere. Sarı renkle küçük bir çiçek yapılmış ve devamında beyaz iple de büyük yapraklı bir çiçek daha çalışılmıştır. Havlu kenarına ekleme yeri için de basit ve sade bir model tasarlanmıştır.

Tığ İşi Büyük Çiçek Motifli Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

Çiçek motifleri kenar bandından ayrı yapılıp sonrasında birbirine eklenerek ilerlemiştir. İlk olarak havlu bandının yapımı gösterilmiştir. Havlu bandı zincirlerle yuvalar oluşturularak döne döne havlu kenarı boyunca yapılmıştır.

Yuvarlak çiçek motifleri de iki ayrı renkle işlenmiştir. Sarı renkle yapılan birbiri üzerine binmiş yapraklardan oluşan bu çiçek motifi tırabzan ve zincirlerle çalışılmıştır. İlk önce küçük yapraklı olanı yapılmış sonra arkasına zincirden köprüler yapılarak ikinci sıra yapraklar için zemin oluşturulmuştur. Sonunda da 3 kat yapraklardan oluşan küçük bir çiçek motifi yapılmıştır.

Sonra beyaz oya ipi buna tutturularak tırabzan ve zincirlerle büyük yaprakların yapımı ile çiçek motifi tamamlanmıştır. Bu şekilde hazırlanan büyük yuvarlak çiçekler hem birbirlerine hem de havlu bandına eklenerek çeyizlik havlu kenarı yapımı tamamlanmıştır.

Yuvarlak Büyük Çiçekli Havlu Kenarı Örneği Videosu

Kaynak: https://youtu.be/6UIV3oTWsXI (Oya ve Dantel Dünyası) kaynak 2 https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
loading...