El İşi Örnek

Tığ İşi Çeyizlik İncili Şal Modeli Nasıl Örülür? Yapım Aşamalı

Tığ İşi Çeyizlik İncili Şal Modeli Nasıl Örülür? Yapım Aşamalı

Sonbaharın gelmesi ile birlikte birbirinden güzel şal modelleri yapılışları ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri de çeyizlik incili şal modeli ve anlatımıdır. Örmesi keyifli ve çabuk ilerleyen bir şal örneğidir. İnci boncuklarla süslenmesi çeyizlik şal modeli olarak da örmenizi sağlayacaktır.

Bu tür örmesi kolay gelin şalı modeli ve yapılışları paylaşmıştık. Bunu da onlardan biri sayabilirsiniz. Örmesi gerçekten çok basittir. 10 numara tığ ve simli Alize şal ipi ile örülmüştür. Ayrıca motiflerinin süslemesinde altın renginde inci boncuk kullanılmıştır. Örmeye başlamadan önce bu boncuklar simli ipe geçirilerek ön hazırlık yapılmıştır. Boncuklar normal kum boncukta nasılsa o şekilde ipe aktarılmıştır.

Tığ İşi Çeyizlik İncili Şal Modeli Nasıl Örülür?

Örmesi çok zevkli bir model olan bu çeyizlik incili şal modeli üçgen şeklinde örülmüştür. İncili üçgen şal modeli alt uç kısmından ilk motifin oluşturulması ile başlanmıştır. Sonraki sıralarda motif sayısında artırmaya gidilerek şal büyütülmüş ve üçgen şekli alması sağlanmıştır.

Motifleri tırabzan, zincir ve örümcek tığ tekniklerinin bir arada kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Motifler için ilk önce 3 defada çekilen 3 tırabzan, aralarda ise 3 zincir çekilmiştir. Sonrasında birbirini takip eden aynı boyda 2 küçük örümcek çekilmiş ve ortadakine de inci boncuk aktarılmıştır. Devamında tekrar aynı tırabzan ve zincir sayıları ile motif tamamlanmıştır.

Örümcekler aynı zamanda diğer motiflerin birbirine bağlanmasında da kullanılmıştır. Motifler birer birer oluşturulurken yine tırabzanlar ve zincirlerle incisiz kenar oyası da gidilmiştir. Bu güzelim çeyizlik inci şal modelinin detaylı anlatımı aşağıdaki videosunda yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/d4PDpCS7g4A (Oya ve Dantel Dünyası) https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...