El İşi Örnek

Tığ İşi Fıstıklı Oya Motifli Yazma Kenarı Oyası Anlatımı

Tığ İşi Fıstıklı Oya Motifli Yazma Kenarı Oyası Anlatımı

Yazmalarınıza çok yakışacağını düşündüğümüz yeni bir tığ işi yazma oyası örneği ve anlatımını paylaşacağız. Anlatacağımız oya modeli motif eklemelidir. Yani motifleri önceden hazırlanıp yazma kenarına eklenmektedir. Eklenen motifler de altı yapraklı üstü fıstık oyalarından oluşan çiçek figürlü bir tasarıma sahiptir.

Yeni halkalı çiçek fıstıklı oyası motifleri iki renkle ile çalışılmıştır. Bunun yanında verilecek ara için de fıstıklı motifin yaprak rengi kullanılmıştır. Serum halka motifin üç yaprağının ve fıstıklı çiçeklerin oluşturulmasında kullanılmıştır.

Bunun için de en küçük serum halkanın bir boy büyüğü tercih edilmiştir. Fıstık oyalarından hoşlananlar için işleyebilecekleri güzel yeni çıkan oya örneklerinden biridir.

Yeni fıstık motifli oya modelinin yapımı eklenecek motiflerin yapımı ile başlanmıştır. Serum halka içerisine ilk olarak yeşil renkte iple zincir, tırabzan ve sık iğne teknikleri kullanılarak 3 adet yaprak çalışılmıştır. Ardından da yine aynı serum halkanın içine farklı renkle 9 zincir üzerinden 16 ilmek toplamalı bir fıstık yapılmıştır.

Fıstığın arkasından dolanacak şekilde 7 zincirli bir yuva elde edilmiş ve bu yuvadan şiş yardımı ile 6 adet uzun ilmek çıkartılmıştır. Daha sonra ip kopartılıp 6 ilmeğin her birine fıstık çalışılarak yapraklı fıstık motifi tamamlanmıştır.

Sonra fıstıklı oya motiflerinin ekleneceği motif çalışmasına geçilmiştir. Bunun için de başlangıcı örümcekli, tırabzanlarla tepesi yapraklı ve sık iğne ile tamamlanan çubuklar yapılmıştır. Yeteri sayıda bunlardan yapıldıktan sonra fıstık oyalı motif eklemesi gerçekleştirilmiştir.

kaynaklar Kaynak: https://youtu.be/5_KIlmQgxt0 (Oya ve Dantel Dünyası) https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...