El İşi Örnek

Tığ İşi Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Oya Modeli Yapılışı

Tığ İşi Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Oya Modeli Yapılışı

Yapım aşamaları altta yayınlayacağımız videosunda detaylı olarak gösterilmiş bir tığ oyası modeli öğrenmiş olacağız.Bu tarz sonradan eklemeli tığ oyası modelleri çeyizlik hazırlığı içinde olanlar için hemen yapmak isteyecekleri oyalardandır. Anlatımı yapılan motifli tığ oyası 6 yapraklı bir çiçek motifi şeklinde tasarlanmıştır.

Verilecek ara için yine basit motifler çalışılmış olup iki tanesine pimpirikler çalışılmıştır. Bir renk cümbüşü görünümünde olan bu tığ oyası modelini yazma, tülbent hatta mutfak havlusu kenarlarında bile kullanabilirsiniz.

İlk olarak yeni yazma kenarı modelinin 6 yapraklı çiçek motifleri yapılmıştır. Motifler 3 renk oya ipi ile çalışılmıştır. Yapımına 10 adet zincirli bir yuva elde edilerek beyaz yaprakların yapımı ile başlanmıştır. Bu yuva içerisine de 6 adet yaprak yapılmıştır. Bir yaprak için ilk önce 6 adet zincirli ve tırabzanlı bir yuva daha yapılmış ve içerisine de 9 tırabzan çalışılmıştır. Bütün yapraklar bu şekilde yapılmıştır.

Sonra diğer renge geçilmiş ve beyaz yaprakların arasından arkadan ilerlenerek arkada kalacak ikinci altılı yaprak grubu işlenmiştir. İşlenirken de zincir, sık iğne ve tırabzan teknikleri uygulanmıştır.

Ardından verilecek arayı belirlemek için yeşil iple örümcekle başlanan çubuklu motifler çalışılmıştır. 5 adet çalışıldıktan sonra da çiçek motiflerinin eklenmesi için 3 tığ batısına ikişer adet sık iğne yapılmıştır. Bir zincir çekilip 6 katlı yapraklı çiçek motiflerinin eklemesi yapılmıştır. Son olarak çiçek motiflerinin arkasında kalan çubuğun tepesine pimpirik çalışılarak çiçeğin boş olan göbeğinden öne çıkarılmıştır. Aynı pimpiriklerden ara için yapılan iki adet çubuğa birer ara verilerek yapılarak tığ oyası anlatımı bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/ragxgtqpjWQ (Oya ve Dantel Dünyası)

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...