El İşi Örnek

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır: Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır: Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Evimizin can damarlarından mutfak lavabosunun tıkanması gerçekten tam bir kabus. Yağlı yemek artıkları, gidere kaçan pirinç, bulgur gibi besinler, çay posaları lavabomuzu tıkayabiliyor bu da tıkanan lavabo nasıl açılır sorununu da beraberinde getiriyor.

Yazımızda, tesisatçı çağırmadan önce lavabo tıkanıklığı açma konusunda evdeki imkanlarla uygulayabileceğiniz lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri, pratik çözümlere değindik.

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır

Öncelikle tıkanan lavabonuzu lavabo pompası ile açmayı deneyin. Tel elbise askısı ya da örgü şişiyle tıkamaya neden olan pisliği dağıtabilirsiniz.Tıkanan gidere soda ve sirke döküp beklediktens sonra bir çaydanlık kaynar su dökmek, lavabo açma konusunda etkili bir yöntemdir.

Tıkanıklık açma konusunda bir diğer etkili yöntem ise boraks kullanmaktır.Halı yıkama makinesi ile gideri vakumlayarak tıkanıklığı giderebiliriz fakat dikkatli kullanmak gerekir.

Gider deliğine bulaşık teli koymak, ayda bir sirke karbonat karışımı uygulamak, her bulaşıktan sonra gidere kaynar su dökmek gibi önlemlerle, lavabonuzun tıkanmamasını sağlayabilirsiniz.

Lavabo tıkanıklığı açma konusunda başvurmamız gereken ilk yöntem, hemen her mutfakta olan lavabo pompasıyla tıkanıklığı gidermeye çalışmaktır. Belki basit bir parça tıkanmaya yol açıyor olabilir. Daha sert yöntemlere başvurmadan önce lavabo pompası ile lavabo tıkanıklığı açma yoluna giderek zamandan tasarruf edebiliriz.

Lavabonun zeminini kaplayacak ve deliğin üzerine gelecek şekilde lavaboyu su ile doldurun.Lavaboda taşma deliği varsa bir bez yardımıyla hava almayacak şekilde bu deliği kapayın.Lavabo pompasını, gider deliğinin üzerine gelecek şekilde sabit olarak konumlandırıp deşiğe doğru itip bastırın.

Kuvvetlice pompalayın. Tıkanıklık açılınca çıkan sesten bunu anlayacaksınız.Açma işleminden sonra yağ atıklarının çözülmesi için deliğe bir miktar bulaşık deterjanı döküp 5 dakika bekledikten sonra delikten aşağı bir çaydanlık dolusu kaynar su dökün.

Tel Elbise Askısı | Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabo giderini tıkayan pislikler bazen esnek ve inatçı olabiliyorlar. Lavabo pompasıyla yapılan basınç işlemi, bu tür tıkanıklıklarda işe yaramayabilir. Böyle durumlarda lavabo açma için, sert bir cisim kullanarak pisliği dağıtmayı deneyebiliriz. Fakat bu işlem biraz incelik istiyor.

Bazı mutfak lavabo gideri boruları körüklü adi plastikten olabiliyor. Aşağıdaki yöntemi dikkatli yapmazsanız bu tür boruları delebilirsiniz.

Bunun için varsa tel elbise askısı ya da yumuşak örgü şişi kullanacağız. Elinizde tel askı varsa bunu açıp düzleştirin. Ucunu , lavabo gider deliğinden sığacak şekilde yarı kanca hale getirin.Örgü şişiyle yapacaksanız, şişin boyu tıkanıklığa kadar ulaşmayabilir. Olabildiğince uzun bir şiş olması daha iyi olacaktır.

Tel askı ya da şişi delikten içeri sokarak tıkanıklığa kadar yavaş yavaç ittirin.Tıkanıklığa ulaştığınızda ileri geri hareketlerle tıkanıklığı açmaya çalışın.Tıkanıklığın tam olarak açılıp açılmaması önemli değil. Az da olsa su gidecek şekilde pisliğe bir delik açabilmeniz yeterli.

Daha sonra lavabo pompasını bir üst başlıkta anlattığımız gibi kullanarak, pisliğin basınçla tamamen gitmesini sağlayabilirsiniz.

Soda ve Sirke | Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinden biri de soda ve sirke kullanmak. Karbonatla lavabo açma etkili bir yöntemdir. Sodanın kabartma etkisi, sirkenin de asidik etkisi, tıkanıklık açma konusunda etkili doğal çözümlerdir.

Tıkalı lavabo giderin den bir fincan karbonat ve yarım su bardağı sirke dökün.Deliği varsa tıpayla, yoksa bir bez yardımıyla kapayın.Yaklaşık bir saat kadar bu şekilde bekletin.Daha sonra deliği açarak bir çaydanlık kaynar suyu boca edin.

Lavabo pompasıyla deliği bir kaç kez pompalayın.Tıkanıklığın tamamen temizlnemsi için bir fincan bulaşık deterjanı döküp 5 dakika kadar bekledikten sonra tekrar kaynar su dökün.

Boraks | Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız boraks, su, oksijen, sodyum ve bor minerallerinden oluşan doğal bir karışımdır. Evinizde temizlik amaçlı kullabileceğiniz en doğal maddelerin başında gelir. Tıkanan lavaboyu ne açar, mutfak gideri tıkandı, mutfak lavabo tıkanıklığı nasıl açılır, tıkanan gider borusu nasıl açılır konusunda en etkili yöntemlerin başında boraks gelir.

Tıkalı lavabo deliğine yarım su bardağı borak dökün.Üzerine yarım çaydanlık kaynara su döküp 10 dakika kadar bekleyin.
Lavabodan su akmaya başladıysa deliğe bir fincan bulaşık deterjanı dökün.Üzerine bir çaydanlık dolusu kaynar su dökün.
Lavabo pompasıyla deliği iyice pompalayın.

Halı Yıkama Makinesi | Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır

Halı yıkama makineleri, vakum etkisiyle suyu emmek için tasarlanmışlardır. Makinenin oluşturduğu vakum etkisini, tıkalı mutfak lavabosunu açmada da kullanabiliriz.

Fakat burada dikkatli olmakta fayda var. Eğer lavaboyu tıkayan pislik, vakumla açılmayacak şekildeyse bu 3 saniye içinde belli olur. Makineyi çalıştırıp boruyu deliğe, yanlardan hava almayacak şekilde koyun. Makine zorlanmadan çekiş yapıyorsa bir müddet bu şekilde bekletin. Eğer makine zorlanıyorsa boruyu hemen geri çekip makineyi kapatın. Pislik inatçı ise makineyi zorlayıp bozulmasına yol açmaya gerek yok. Yazıdaki diğer yöntemleri deneyin.

Dikkat: Bu işlemi normal elektrikli süpürgelerle denemeyin. Lavabodaki suyun motora kaçarak motorun yansmasına sebep olabilirsiniz.Tüm Yöntemlere Rağmen Tıkanıklık Açılmadıysa

Bazen tıkanıklık tesisatınızın diplerinde oluşmuş olabilir. Ana gider borusu tıkanmış olabilir. Hiç istemesek de gidere fare, sıçan vb. canlılar girip boruda sıkışarak tıkanıklığa sebep olabiliyor. Bu durumda evdeki imkanlarla yapabileceğiniz bir şey yoktur. Sorun büyümeden bir tesisatçı çağırmak, en sağlıklısı olacaktır.

Lavabonun Tıkanmaması İçin Alınabilecek Önlemler

Tıkanan lavabo nasıl açılır sorusunu sorup çözüm aramaktansa, basit bir kaç önlemle lavabolarımızın zırt pırt tıkanmasını önlemek bizim elimizde.

Her bulaşık yıkadıktan sonra gidere bir çaydanlık kaynar su dökmek, gider içerisinde yağ birikmesine engel olur.Lavabo giderinin her ne kadar süzgeci olsa da, büyük delikleri nedeniyle bazı parçaları gidere kaçırabilir. Bu gibi durumları önlemek için gider deliğine bir top bulaşık teli koyabilirsiniz. Bu tek bir süzgeç görevi görecektir ve büyük parçaların gidere girmesine negel olacaktır.

Mutfak lavabo giderlerini en çok tıkayan nesneler, mercimek, pirinç, bulgur, çay posası, kahve telvesi gibi suyu görünce kabaran malzemelerdir. Bu gibi nseneleri gidere kaçırmamaya dikkat edin.En azından ayda bir kez yukarıda anlattığımız karbonat ve sirke yöntemini lavabonuza uygulayın. kaynak https://pratikbank.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...