El İşi Örnek

Tiroit Bezinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 6 İşaret

Tiroit Bezinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 6 İşaret

Gırtlağınızın hemen üzerinde yer alan tiroit beziniz vücudunuzda sıcaklığı ayarlamaktan metabolizma ve kalp atışını düzenlemek gibi pek çok işe yarayan TSH hormonunu üretir. Tiroidiniz yetersiz ya da çok çalıştığında ise işler ters gitmeye başlar. Bu dengesizliklerin nedeni; genetik, otoimmün saldırısı, gebelik, stres, beslenme yetersizlikleri ve çevresel toksinler olabilir. Vücudun geniş bir bölümüne yayıldığından bu rahatsızlığın teşhisi zor olabilir. Ancak aşağıdaki belirtiler tiriodinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini söyleyebilir.Kaynak: Doğan Burda

Daima yorgun hissediyorsunuz
Fiziksel aktivite yoğunluğu sonucunda yorgunluk normaldir. Ancak kronik bir şekilde yorgun hissediyorsanız bu hipotiroitle bağlantılı olabilir. Özellikle sabahları ve tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissediyorsanız tiroidinizi ölçtürmeniz gerekir.


Kendinizi kötü hissediyorsunuz
Alışılmadık derecede depresif ve üzgün hissetmek hipotiroit göstergesi olabilir. Tiroit hormonunun az üretilmesi beyindeki mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin düzeyini etkileyebilir. Bu nedenle depresyon teşhisinden önce triode bakılması şarttır.

Endişeli ve sinirli hissediyorsunuz
Endişeli ve gergin hissetmek de tiroit bezinin çok fazla çalışmasıyla bağlantılıdır. Hipertiroitte tüm mesajlar tüm sistemlerin çalışması yönündedir. Bu da metabolizmanızın fazla çalışmasına neden olur. Bir türlü rahatlayamıyorsanız sorun tiroit olabilir.


İştahınız ve damak tadınız değişti
İştah artışının nedeni artan tiroit hormonlarının sizi her zaman aç hissettirmesi olabilir. Diğer yandan düşük tiroit değerleri tat ve koku duygunuzun azalmasına neden olabilir.

Beyninizin daima bulanık olduğunu hissediyorsunuz
Buna uykusuzluk ve yaşlanma gibi sebepler de neden olabilir. Ancak tiroidiniz patlak verdiğinde önce kafanız karışır. Hipertiroit konsantrasyonda zorluk çıkarabilir. Hipotiroit ise unutkanlığa ve genel sinir sistemine etki yapar.

Sekse ilginizi kaybettiniz
Cinsel isteğin azalması tiroit bozukluğunun bir sonucu olarak karşınıza çıkabilir. Çok düşük tiroit hormonu düşük libidoya neden olur. Düşen enerji düzeyi ve ruhsal çöküntü de bu duruma olumsuz bir katkıda bulunur.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...