El İşi Örnek

Uyumadan önce asla yapmamanız gereken 6 şey

Uyumadan önce asla yapmamanız gereken 6 şey

Sizi etkilemediğini düşünüyorsunuz ama hayır; tabii ki etkiliyor!.. Artık gece yatmadan önce kahve içmeyi bi’ bıraksanız iyi olacak… Bırakmanız gereken diğer şeylere de bir bakalım…

1- Yatak odanıza teknoloji sokmayın

Özellikle de ekranları kapı ardında bırakın!Çünkü insan beyni, ekran ışığını ‘gün ışığı’ olarak algılıyor ve zihniniz otomatik olarak sizi diri tutmaya çalışıyor.

Ayrıca ekrandan yansıyan ışık yüzünden vücudunuz normalde gece salgılaması gereken ve iyi uyumanıza yardımcı olan melatonin hormonunu salgılamayı da bırakıyor.

Uzmanlar, “Yatak odası ile çalışma odasını ayırın” diyorlar, “Yatak odanızı uyumak ve sevişmek dışında kullanmayın!”

Biliyoruz, internet harika bir ortam, bağımlılık yaratıyor, baktıkça bakasınız geliyor…Saatler hızlıca geçiyor, bir bakıyorsunuz gece 3 olmuş ve siz hala MOLA okuyorsunuz…

2- Uyumaya çalışmayın

Yatağa girip sabah alarmının çalmasına kaç saat kaldığını hesaplamak, saatleri saymak ve uyumadan geçirdiğiniz her dakikanın sabah kalkmanızı daha da zorlaştıracağını düşünmek, endişelenmek, sinirlenmek filan…

Bunlar zaman zaman hepimizin başına gelen şeyler. Özellikle de zorla uyumaya çalıştığımız akşamlarda!..Bu yüzden uzmanlar, “Zorla uyumaya çalışmayın” diyorlar.

Uyumaya konsantre olmak sizi daha çok uyanık tutmaktan başka bir işe yaramaz…Bunun yerine uyku eksperi Raj Dasgupta’nın başka bir tavsiyesi var:

“Uyuyamıyorsanız kalkın, yataktan çıkın, başka şeylerle ilgilenin. Mesela rahatlatıcı şeylerle… Biraz yürüyüş yapmak veya kitap okumak gibi…”

3- Sarhoş olmayın

Sarhoş olduktan sonra derin bir uykuya dalmak, halk arasındaki deyimle ‘sızmak’, beyninize ciddi zarar veren bir durum.

Uyku kalitesini de düşürüyor.Kendinizi kaybettiğiniz için ne kadar sık uyandığınızı fark etmiyorsunuz.
Alkollü beyin derin uyku olan REM uykusuna geçemiyor. Geçtiği anda hop diye kalkıyor.REM uykusu hasar görünce, beynin konsantrasyon ve öğrenme bölümü de zarar görüyor…

4- Spor yapmayın

Aynen! Uyumadan önce spor yapmak, iyi bir uykunun baş düşmanı!

Egzersiz vücudu uyaran ve uyandıran bir şey, bedeninizi güne hazırlayan, ısıyı artıran bir aktivite…Uykuyla alakası yok yani…

5- Battaniyelerin-yorganların altına gömülüp vücut ısısını yükseltmekÖzellikle de kışın yatak odanızın küçük bir tropikal ada gibi 30 derecelerde olduğunu biliyoruz!

Lütfen önümüzdeki kış, bu alışkanlığınızı değiştirin…Yapılan araştırmalar insan bedeninin düşük sıcaklıklarda daha rahat uyuduğunu ortaya koydu.

6- Evcil hayvanlar dışarı!Şöyle bir yatağa uzanıp kedinizle köpeğinizle oynamak tatlış bir aktivite olabilir ama ciddi derecede uykunuzu bozacağını aklınızın bir köşesinde tutun.

Nefes tıkanıklığı ve alerjileri tetikleyebileceği konusuna hiç girmiyoruz bile…

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...