El İşi Örnek

Uyurken Salyanız Akıyorsa Dikkat!

Uyurken Salyanız Akıyorsa Dikkat!

Bir kişinin ağzından çıkan tükürüğün fazla olduğu zaman, saçma, her seferinde hepimiz bunu yaparız. Fakat bu fenomenin düzenli ve aşırı bir şekilde gerçekleştiğinde, gelişmekte olan bir hastalığın veya vücutta meydana gelen bir arızanın işareti olabilir mi?

Neden sallanıyoruz?

Yüz kaslarımızı ve yutkunma refleksimizi uyuduğumuzda tamamen rahatlıyoruz. Uyuduğumuzda tükürük ağızda biriktiği için, yavaşça yüzmeye başlayabilir, çünkü rahat yüz kasları hafifçe açık bir ağza yol açabilir. Bu nedenle, uyumak için çok rahat olmayan ıslak bir yastığa sahip oluruz.

Aşırı sarkma veya hipersalivasyon , nörolojik bir hastalık veya burun tıkanıklığının bir sonucu olabilir. Ayrıca, zaten sağlıkla ilgili sorunları olan insanlar, inme gibi, daha sık ve daha fazla salgılanmaya eğilimlidirler.

Salya nasıl azaltılabilir veya durdurulur?1. Sinüslerinizi temizleyin.

Sallanmanın ana nedenlerinden biri, bir kişinin ağzından nefes almasını ve sallanmasına yol açmasını engelleyen tıkanmış bir buruntur. Nazal sinüslerin temizlenmesi ve blokajının kesilmesi her gece ıslak bir yastığın çıkmasının iyi bir yolu olabilir. İşte sinüslerinizi unclog yardımcı olabilir bazı yollar şunlardır :

Sıcak bir duş, burnu temizler ve geceleri normal nefes almayı sağlar;

uçucu yağlar, özellikle okaliptüs içerenler, daha özgürce nefes almanıza yardımcı olur ve aynı zamanda daha iyi bir uyku almanıza yardımcı olur;

Vick’in Vaporub’u gibi sinüsleri temizlemeye yardımcı olan ürünler kullanmak burnun önünü açacak ve daha iyi hava akışına izin verecektir.

Ayrıca, herhangi bir burun enfeksiyonu göründüğünde tedavi ettiğinizden emin olun. Aksi takdirde, örneğin, sonsuza kadar tıkanmış bir burun gibi çeşitli komplikasyonlar elde edebilirsiniz.

2. Uyku pozunuzu değiştirin.

Bu oldukça açık görünebilir, ancak sırtınızda uyumak, vücudunuz tarafından üretilen tüm tükürüğün ağzınızda kaldığı ve dışarı sarkmadığı bir poztur. Aksine, yanınızda veya karnınızda uyuyorsanız, biriken tükürük muhtemelen ağzınızdan ve yastığın üzerine sızacaktır.

Bütün gece boyunca tek bir pozisyonda kalmak çok zorlanıyorsa, vücudunuzu stabilize etmek için kendinizi içeride tutmayı deneyin.

3. Uyku apnesini kontrol edin.

Uyku apnesi , kişinin nefes almasının gerektiği kadar yumuşak gitmediği önemli bir bozukluktur. Bu da, gece boyunca sürekli uyanık bir uykuya, sabah uyanıklık hissine ve gün boyu uyuşukluk hissine neden olur.

Salya ve horlama, uyku apnesine sahip olmanın başlıca göstergeleridir. Bu bozukluğun olabileceğine dair herhangi bir şüpheniz varsa, tartışmak için doktorunuza başvurun. Sigara içmek gibi faktörlerin genel olarak rahatsızlık ve nefes alma ile ilgili sorunları arttırma riskini artırdığını unutmayın.

4. Ekstra kilo verin.

Ekstra ağırlık, uyku sürecinizde önemli bir rol oynar. ABD’de uyku apnesinden muzdarip olan nüfusun yarısından fazlası aşırı kilolu.

5. Özel cihazlar kullanın.

Bir doktora danışmak, ağzınızı tıkayarak azalmaya yardımcı olacak doğru cihazı almanıza yardımcı olabilir. Bunlar daha iyi ağız kapatma veya yutkunmada yardımcı olan farklı diş aletleri olabilir ve bu nedenle daha iyi bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olur.

6. Doğru ilacı aldığınızdan emin olun.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, fazla tükürük oluşumuna neden olmadığından emin olun. Örneğin bazı antibiyotikler hipersalivasyona ve aşırı salgının sebebi olabilir.

7. Başınızı yukarı kaldırın.

Uyku halindeyken başınızı daha yüksek bir yastık üzerinde tutmak , saçmalamayı azaltabilir. Yatağa gitmeden önce yastığınızı yumuşatmayı unutmayın ve üzerinde rahatça oturduğunuza emin olun.

8. Ameliyatı düşünün.

Bazen doktorlar ameliyat olmayı ve bezleri çıkarmanızı tavsiye edebilir. Genellikle hipersalivasyonun arkasında saklanan ciddi nörolojik sorunlar olduğunda olur . Tabii ki, bunu yapmadan önce, herhangi bir doktor ilk olarak cerrahi olmayan yöntemleri denemek isteyecek ve sadece ilk olanların yardım etmemesi durumunda ameliyat sunacaktır.

Size çok sık gelen bir şey mi döküyor? Makaledeki önerilerin herhangi birini takip edecek misiniz? Lütfen yorumlarda bize bildirin!

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-health/why-you-drool-when-you-sleep-and-how-you-can-stop-it-646760/

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...