El İşi Örnek

Vücudunuz bir kan pıhtısı oluştuğunda sizi uyarır: 8 işareti ihmal etmemelisiniz

Vücudunuz bir kan pıhtısı oluştuğunda sizi uyarır: 8 işareti ihmal etmemelisiniz

ABD’de 60.000 ila 100.000 kişinin her yıl bir kan pıhtısından öldüğü tahmin edilmektedir .

Ancak çok yaygın olmasına rağmen, ve mevcut ilaçların sayısına rağmen, hala ölen pek çok insan var. Ya çok geç medikal yardıma başvururlar – ya da hiç olmazlar.

Elbette, kendinize bakmak için yapabileceğiniz şeyler var. Birlikte dikkat çekmemize yardımcı olabiliriz – ve vücudumuzun bize gönderdiği uyarılardan haberdar olmak, daha fazla insanı mümkün olduğunca çabuk aramaya teşvik edebilir.

Kan damarlarında kan daha kalınlaştığı zaman kan pıhtısı oluşur ve bir tıkanıklık oluşturur – ve büyük kan pıhtıları felce neden olabilir.

Çoğu zaman, bir bireyin neden bir kan pıhtısı olduğunu açıklamak mümkün değildir. Ayrıca tespit etmek zor olabilir, çünkü semptomlar göze çarpmaz.

Bu nedenle, en kısa zamanda tedavi için vücudun gönderdiği uyarı işaretlerini bilmek son derece önemlidir. Aşağıda herkesin dikkat etmesi gereken 8 işaretin bir listesini yaptık.

1. Şişmiş buzağılar
Kan pıhtıları genellikle buzağılarda oluşur. Buna derin ven trombozu, DVT denir ve oksijen hayati organlara ulaşmadığında meydana gelir. Bu, kan pıhtılaşmasının yaygın bir belirtisi olan zayıf kan dolaşımını ve daha da şişmiş buzağıları yaratır.

Şişmeye ve bir sıcaklık hissine ek olarak, koagülasyon sırasında kızarıklık veya renk bozulması da olabilir.

2. bacakların ağrı veya hassasiyet
DVT’nin bir diğer yaygın belirtisi bacaklarda, baldırda veya ayaklarda ağrıdır.

Buzağı basıldığında da gergin veya ağrılı görünebilir.

3. damarlar boyunca kırmızı bantlar
Eğer belirgin damarlarınız varsa ve kırmızı çizgileri tamamen görüyorsanız, bu bir kan pıhtısının oluşumunu gösterebilir.

Ayrıca acı verici veya gergin olabilirler, diğer iki özelliği de olabilir.

4. Göğüs ağrısı
Akciğerlerinizde kan pıhtısı varsa, mümkün olan en kısa zamanda bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir işaret, göğsünüzün bir tarafında bir deliğinizin olduğunu hissetmenizi sağlayan acıdır.

Göğsünüzde veya sırtınızda ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Göğsünüzün ortasındaki baskıyı da hissedebilirsiniz, ki bu da her türlü göğüs ağrısını tanımakta zorlanabilir.

5. Zor nefes alma
Sarsma, asla göz ardı edilmemesi gereken bir semptomdur. Nefes almakta zorlandığınızı, kalbinizin yarıştığını veya soğuk terlemelerin ve baş dönmesi olduğunu fark ederseniz, akciğerlerinizdeki kan pıhtılarınız olduğu anlamına gelebilir.

Bütün bu belirtileri aynı anda hissederseniz, bu kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir işarettir. Derhal doktora başvurmalısınız.

6. kuru öksürük
Eğer bir sebep olmadan hasta ve öksürük değilseniz, akciğerlerde kan pıhtılaşmasına neden olabilecek diğer belirtilere dikkat etmelisiniz – çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı.

Bazı daha nadir durumlarda, kan izleri içeren balgamlar da olabilir.

7. Kusma ve ishal
Eğer bağırsakta kan pıhtısı varsa, mide ve karın içinde hissedilecek şiddetli ağrıya neden   olabilir..Kendinizi hasta hissedebilirsiniz, bulantı ve ishali kan izlerinizle hissedebilirsiniz.

8. Şiddetli baş ağrısı
Bir kan pıhtı ya da beyne kanama inme denir. Bu, beyinde oksijen eksikliği yaratır ve kafada akut ağrıya neden olabilir. Ayrıca ani görme veya konuşma problemlerine neden olabilir.

Diğer yaygın inme semptomları felç veya uyuşukluk (genellikle vücudun bir tarafında), kafa karışıklığı ve baş dönmesidir.

Bu 8 işareti fark ederek, umarım gelecekte daha fazla hayat kurtarmaya yardımcı olabiliriz.

Haberleri yaymak için bu yazıyı Facebook’ta paylaş ve kendine dikkat etmeyi unutma!

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...