El İşi Örnek

Yelpaze Motifli Havlu Kenarı Modeli Yapılışı

Yelpaze Motifli Havlu Kenarı Modeli Yapılışı

Resimlerinden de anlaşıldığı üzere her havlu ucuna 6 tane yelpaze düşmektedir. Boncuklu yelpaze havlu kenarı iki sıradan meydana gelmektedir. İlk sırada yelpazenin kurulacağı çimen modeli işlenmektedir. Bu sırada yeşil oya ipi kullanılmıştır. İkinci sırada da çimenin üzerine inci boncuklu yelpaze motifleri eklenmektedir. Yapılışı aynı boncuklu kolay havlu kenarı örneği gibi basittir.

Bunun yanında kullanılan inciler plastik olduğu için ütülenirken mutlaka dikkat edilmelidir. Mutlaka bir tülbent yardımı ile ütüleme yapılmalıdır. Eğer istenirse ufak taş inciler de kullanılabilir tabi.

Tığ İşi Çeyizlik Yelpaze Motifli Havlu Kenarı Modeli Yapılışı

İlk sırada çimen oyası yapıldığından bahsetmiştik. Çimende motiflerden 3 tanesi boş yapılırken bir tane de tepesi yapraklı bir şekilde çalışılmıştır. Çimenler örümcek ve tırabzanla ters V şeklinde oluşturulmuş, tepesine 4 zincirli bir yuva yapılmıştır. Tığ batısına inerken de tırabzan üzerine sık iğne ile inilmiştir. Yapraklı olanında da yaprak tırabzanla yapılmıştır.


İkinci sırada inci boncuklu yelpaze havlu kenarı oyası motifleri çalışılmıştır. Bu yelpazeler ilk sırada tepesi yapraksız 3 ters V’nin tepelerindeki yuvalara tutturulmuştur. Yelpaze kanatları zincir, tırabzan ve sık iğnelerle çalışılmıştır. Her bir kanada 1 inci boncuk atılmıştır.

kaynaklar Kaynak: https://youtu.be/ZECDMUrWvk8 (oya.sandigim) https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...