El İşi Örnek

Yoğurt Kabı Sapı ile Basamaklı Boncuklu Tığ Oyası Yapılışı

Yoğurt Kabı Sapı ile Basamaklı Boncuklu Tığ Oyası Yapılışı

Kalem ve şiş kullanılarak oya yapıldığını sanırım aranızda bilmeyeniz yoktur. Ancak plastik yoğurt kabının sapından oya yapılması bize biraz ilginç ve farklı geldi. İşte bu sapla çok fazla istek alan boncuklu tığ oyası modelinin yapılışını sizlere aktarmak istedik.

Tek renk oya ipi ile çalışılan bu boncuklu oya örneği aynı zamanda tek sıradan oluşan sıralı bir oya örneğidir. Oyanın yapımında kullanılan gümüş rengi boncuklar ile çeyizlik oya modeli olarak da düşünülebilir.

Yeni boncuklu tığ oyasının tığlaması 2 zincirle yapılmıştır. Sonrasında tığ batısına girilerek bir basamak modeli çalışılmıştır. Basamak modeli 4 tığ batısına çalışılmış olup, her tığ batısında bir fazla çekilen tırabzanların birleşiminden oluşturulmuştur. Her tırabzan arasında da 1 zincir çekilmiştir.

Ardından 1 zincir çekilmiş ve üzerine 3 boncuk atılmıştır. Bu boncuklar örümcek yapar gibi yapılıp diğer tarafa aktarılmış ve ilmek yoğurt kabı sapının üzerine alınmıştır.

Arada 1 tığ batısı atlanıp diğerine batılarak bu sonu boncuklu basamaklı motiflerden yazma kenarı boyunca yapılmıştır. Yapılırken de ilmekler hep dondurma çubuğunun üzerine geçirilmiştir.

Yazmanın dört kenarı bu şekilde oyalandıktan sonra basamaklı kısımları ütüleyip yoğurt kabı sapını çıkartabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/rgGkNNiWxWQ (Oya ve Dantel Dünyası) https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

loading...