El İşi Örnek

Bir Orkideyi Tekrar Canlandırmanın Yolları

Bir Orkideyi Tekrar Canlandırmanın Yolları

Orkideler çiçekleriyle evinize başka bir hava katar. Ancak çiçekleri döküldükten sonra genellikle orkidelere tekrar çiçek açtırmak zordur. Çoğu kişi de orkide bakımını iyi yapamadığı için çiçek ölür. Oysa ki, bir orkideyi yine sağlıklı ve çiçek açar hale getirmek için basit ipuçlarını takip etmek yeterlidir.

Orkide çiçeğinizin her zaman sağlıklı ve güzel çiçekler açmasını sağlamak için uzmanından tavsiyeler…1. Orkide ışığı sever ancak doğrudan güneş ışığı orkideyi yakar. O nedenle orkideyi bol ışık alan ama doğrudan güneş almayacağı bir yerde tutmanız önemlidir.

2. Orkide köklerinden beslenir. Köklerin ışığı görmesi sağlayın. Şeffaf saksılar bunun için idealdir. Saksıdan dışarı sarkan kökler de ışıkla çiçeği beslerler, saksının içine sokmaya ya da kesmeye çalışmayın.

3. Orkidenin çiçekleri düştükten sonra 2 veya 3 gün bekleyin. Sonra çiçek dalının ikinci düğümün altından dalı kesin. Yeni çiçek verecek dal yanından büyür.

4. Haftada bir kez, ılık su dolu bir kabın içine orkide saksısını yerleştirin ve 10 ila 15 dakika orkide toprağının suyu çekmesini bekleyin. Suyun saksının içine dolması iyidir ancak saksıyı suyun içinden çıkardığınızda tüm suyun saksıdan boşaldığından emin olun. Saksı içindeki su kökleri çürütebilir.

5. Orkide tekrar çiçek açtığı zaman, su banyosunu bırakabilir ve sadece su verebilirsiniz. Orkideye, musluk suyu kireçli ise, kaynatılmış suyu vermeye özen gösterin.

6. Orkide saksısını çok sıcak veya çok soğuk olmayan bir yere yerleştirin.7. Saksının doğrudan rüzgar almayan bir yerde olmasını sağlayın. Kapı ya da pencere açtığınızda gelen hava akımı çiçeklerin hızlı düşmesine neden olabilir.

8. Yılda bir kere orkideler için özel hazırlanmış gübre verin. 1 litre su için 1 kapak gübre yeterlidir. Gübre daha da güçlenmelerine yardımcı olur.

9.. Sararan yaprakları, düşmesini beklemeden kesmeniz gerekir.10. Ancak asla kökleri kesmeyin.11. Orkidenin yapraklarını düzenli olarak nemli bir bezle silin.

12. Orkide satın alırken, köklerine dikkat edin. Fazla köke sahip orkideleri tercih edin.

13. Bir orkide her 6 ayda bir çiçek açar ve çiçekler yaklaşık 2 ay, yaz aylarında yaklaşık 3 ay süreyle kalır.Bir yıldan sonra şok tedavisi

Orkideyi aldıktan bir yıl sonra, orkide henüz çiçek açmamışken, orkidenizi 3 hafta boyunca, ışıksız ve su olmadan bir dolapta bırakın. Çıkardığınızda, 10-15 dakika bir su banyo yaptırın. Sonra normal döngüye devam edin. Bu tedavi ile orkide biraz strese girecek, ama sonra eski sağlıklı haline geri dönecektir.

Neden Orkide Saksısına Buz Küpleri Koymalısınız?

Orkidelerin bakımı aslında çok kolaydır ama doğru bakımı yapamazsanız istediğiniz sonucu almanız da zordur. Sulamayı doğru yapmalı, ışığını iyi ayarlamanız gerekir. Eğer sulama ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bu tüyo çok işinize yarayabilir.

Orkideleri çok sulamak ve suyun saksıda kalması gibi durumlar orkide çiçeklerini öldürebilir. Çiçeğinizi sulamayı unutuyor ya da ne kadar su vereceğinizi ayarlayamıyorsanız, buz küplerini deneyebilirsiniz.

Orkide saksılarınıza birkaç parça buz küpü koyduğunuzda, yavaş yavaş eriyen buzun suyu çiçeğin tüm kökleri tarafından emilir. Böylelikle hem saksıda su birikerek kökleri çürütmez hem de sulamayı unutma derdiniz ortadan kalkar.

Orkide çiçeklerini ne zaman sulamanız gerektiğini köklerine bakarak anlayabilirsiniz. Kökler hala yeşilse sulamanıza gerek yoktur. Eğer kökler gri renge dönmüşse sulama zamanı gelmiş demektir.

Ayrıca, orkideleri direkt güneş almayan ama bol ışık alan bir yere koymayı da unutmayın.Işığını ve suyunu iyi ayarlayabilirseniz, orkide çiçekleri uzun yıllar sürekli çiçek açmayı sürdüreceklerdir.

Buzla sulama yöntemini sadece orkide çiçekleri ile sınırlamayın. Diğer çiçeklerinizi de bu şekilde sulayabilirsinizkaynak http://www.hayatkolay.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Büşra dedi ki:

    Sararan yaprak nasıl kesilir

BİR YORUM YAZ

loading...