El İşi Örnek

Küçük Çocuktan Büyük Ayar: Bu Hikayedeki ‘Salak’ Kim?

Küçük Çocuktan Büyük Ayar: Bu Hikayedeki ‘Salak’ Kim?

Berber dışarıda gördüğü, mahallesinin 11-12 yaşlarındaki küçük çocuğunu seslenerek dükkana çağırır.O ara traş ettiği müşterisine dönerek: Vallahi, bu çocuk çok salak… Bak izle şimdi der.

Çocuk içeri girer girmez berber ani bir hareketle cebinden bir demir, bir kağıt para çıkarır. Bir eline 1 lira diğer eline 5 lira alır ve çocuğa döner. Sırıtan bir ve kendinden emin bir suratla hangisi der.

Ufaklık adamın 1 lirayı tuttuğu eline yönelir ve 1 lirayı gösterir. Zevkten kahkaha atan berber, çocuğa parayı verir yollar. Ardından müşterisine dönerek “Gördün değil mi salağı, vallahi yazık!” der ve bir kahkaha daha atarak kıkırtılar içinde traşına devam eder.

Müşteri traşını olup berber dükkanından çıkar ve az ötede mahallenin bakkalından çıkan ufaklığı elinde dondurmayla yürürken görür. Koşar adımlarla çocuğa yetişir ve yanaşarak sorar; “Yahu küçük, adam sana 5 lira uzattı sen gittin 1 lirayı aldın. Halbuki 5’in 1’den büyük olduğunu bilecek yaştasın. Maşallah sağlığında yerinde gibi… Berber senin biraz “kafasız” olduğunu söylüyor… Sahi çocuk, sen niye 5 lirayı almadın?” diye sorar. Ufaklık dondurmasından bir ısırık daha alıp adama cevap verir :

– 5 lirayı alsaydım 50 lirayı alamazdım ki.

Adam hiçbir şey anlamaz. “Nasıl yani sen gerçekten biraz salaksın galiba oğlum… Ne 50 lirası?” diye şaşkınlıkla sorar;

– Valla abi, berber amca benle bu oyunu neredeyse 1 senedir her hafta oynuyor. 1 senede 52 hafta var. Yani berber amcadan aldığım para 50 lirayı geçmiş. Eğer ben ilk para verdiğinde 5 lirayı alsaydım. Berber amca eğlenmez, bu oyunda 5 lirayla kapanır giderdi. Ben 5’in 1 den büyük olduğunu biliyorum tabi ama, berber amca 50’nin 5’ten büyük olduğunu bilmiyor sanki… Şimdi abi, o 5 lirayı almayan ben mi salağım, bunu kanıtlamak için bana 50 lira veren berber amca mı buna da sen karar ver… Hadi görüşürüz!

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...