El İşi Örnek

Sivilcelerinizi Patlatıyorsanız, Bunun Okuyunca Bir Daha Yapmayacaksınız!

Sivilcelerinizi Patlatıyorsanız, Bunun Okuyunca Bir Daha Yapmayacaksınız!

Özellikle yüzümüzün görünen taraflarında oldukça büyük ve iltihaplı olan sivilceler herkesin canını sıkar ve hızla kurtulmak ister. Ancak sivilce sıkmak oldukça yanlış bir yöntemdir.

Özellikle yüzümüzün görünen taraflarında oldukça büyük ve iltihaplı olan sivilceler herkesin canını sıkar ve hızla kurtulmak ister. Ancak sivilce sıkmak oldukça yanlış bir yöntemdir. Hem hızla yayılmasını sağlarsınız hem de içindeki mikrobun daha da üremesi istenmeyen cilt lekelerine yol açabilmektedir. Sivilce sıkma konusunda doğru bilinen yanlışlarda var. Banyoda sivilce sıkma ya da iğne ucu ile sivilceyi patlatmak gibi. Bu tarz yanlış yöntemler ile kesinlikle hayatınızın hatasını yapmış olursunuz.

Sivilce Sıkarsanız Başınıza Neler Gelir?

İçi iltihaplı olan bir sivilceyi patlattığınız zaman yerine daha büyük ve daha dolgun olanı çıkacaktır. Çünkü cilt altında yer alan enfeksiyon başka bölgeye yayılacak ve bu süreci baştan yaşamış olacaksınız. Yani beklesiniz aslında 2-3 gün içerisinde kendi kendine geçecek olan sivilceniz, siz patlattığınız için ortalama 1 hafta hatta 10 gün içerisinde anca iyileşecek.

Diğer bir sakıncası ise yüzde bırakacağı izdir ve siz sivilcenizi sıkarsanız, asla kalacak olan izi geçirme şansınız olmayacak. Uzun bir süre yara izi kremi de kullansanız yine de cilt üzerinde oyuntu ya da küçük leke şeklinde mutlaka bir iz bırakacaktır.

Cilt altına git gide yayılmasına yol açacak bir basınç uyguladığınız için sivilceniz belki aynı yerden ya da farklı bir yerden yeniden çıkacak. Bunu istemiyorsanız, kesinlikle sivilcelerinizi sıkmamalısınız.

Parmaklarınıza bulaşacak olan iltihap başka yerlerinize de sıçrayabilir. Mesela elinizi yanlışlıkla gözünüze götürürseniz, bambaşka hastalıkların oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.

Peki, ne yapmalı?

Sivilcenizi kesinlikle sıkmamalısınız. Öncelikle olgunlaşmasını sonra kurumasını ve kabuğun kendiliğinden düşmesini beklemelisiniz. Özellikle cilt bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Sabah ve akşam düzenli temizlemeli ancak sivilcenize temizleme jeli ya da pamukla temizleme sıvısı uygulayacaksanız, daha sonra başka bir yere kesinlikle sürmemeniz gerekir. Çünkü içerisindeki mikrop git gide yaygınlaşabilir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...