El İşi Örnek

İşte Diyet Kolanın İnsan Sağlığına Zararları

İşte Diyet Kolanın İnsan Sağlığına Zararları

Fazla kalori almamak için normal kola yerine diyet kola mı içiyorsunuz? Yazıyı okuduktan sonra kararınızı gözden geçireceksiniz. Diyet kolaların içinde bulunan aspartamın insan sağlığına zararlı olduğu tespit edildi. Iowa Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı, uzun süredir yaptığı araştırmalar sonucunda diyet kolanın zararlı olduğunu öne sürdü.

Diyet kolaların içinde bulunan aspartam isimli tatlandırıcı, normal şekerden 200 kat daha şekerlidir. Genelde diyet kola gibi hafif içeceklerde bulunan bu tatlandırıcı, bazı yiyeceklerin içerisinde de yer alıyor. 10 yılda, 60.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen deneyse, aspartam isimli tatlandırıcının şekerden çok daha zararlı olduğu tespit edildi.

Diyet kola içenlerin, kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma şansının %30 arttığı kanıtlandı. Bu da yetmiyormuş gibi, diyet kola içenlerin kalp krizi geçirme riski diğerlerine oranla %50 daha fazla.

Aspartamın insan sağlığına zararları saymakla bitmiyor. Aspartam içeren diyet kolaların tüketimi önce depresyona sonra da kalp krizine neden oluyor. Depresyona giren insanlar sigara içmeye ve alkol tüketmeye yöneliyorlar. Bu da sağlıklarını oldukça olumsuz etkiliyor.

Ruhsal ve fiziksel sağlığınıza zarar veren aspartam aynı zamanda şu hastalıklara neden oluyor:

Anksiyete
Kişilik bozukluğu
Alzheimer
Fibromiyalji sendromu
Baş ağrısı
Baş dönmesi
Lupus
Hiperaktivite
Agresyon
ALS
Karın ağrısı
Aspartamın zararlarını gözler önüne seren çalışmanın yiyecek/içecek firmalarını ne şekilde etkileyeceğini zamanla göreceğiz. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), 2013’te yaptığı bir açıklamayla aspartamın zararsız olduğunu açıkladı. ABD Tarım Bakanlığı, kimyasal bir bileşen olan aspartamın yiyecek/içeceklerde kullanılmasında bir sakınca olmadığını açıkladı. İki kurumun da fikirlerinin değişip değişmeyeceğini zamanla göreceğiz.

Yoğun araştırmalar sonucunda gözler önüne serilen gerçeği arkadaşlarınızla paylaşarak daha sağlık bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilirsiniz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...