El İşi Örnek

Unutulmaya yüz tutmuş bir bitki: Kuzukulağının faydaları

Unutulmaya yüz tutmuş bir bitki: Kuzukulağının faydaları

Kuzu kulağı, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popülerliğini artırmaya başlayan bir bitki türüdür. Kuzu kulağı bitkisinin vücuda tüm faydalarını sizler için araştırdık.

Ödem söktürücü: Boşaltım sistemini düzenleyici ve metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olan kuzu kulağı iyi bir idrar söktürücü olduğu için ödem atmanıza fayda sağlar.

Kabızlığı giderir: Lif yönüden zengin olan kuzu kulağı, bağırsakları temizler ve daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak kabızlığa karşı faydalıdır.

Kanı pıhtılaştırır: Trombositleri artırıcı bir özelliğe sahip olan kuzu kulağı bitkisi, kan yapısını daha sağlıklı hale getirir ve her hangi bir nedenden dolayı olan kanamaların daha hızlı durması yönünden faydası vardır.

Sindirimi düzenler: Kuzu kulağı bitkisini kaynatıp suyunu tükettiğinizde içerisindeki antioksidanlarla diş ve diş eti problemlerini giderir, midenin besinleri daha düzenli eritmesini sağlar ve sindirim sistemi bozukluklarını giderek fayda gösterir. Ayrıca safra kesesinde görülebilecek rahatsızlıklara karşı yarar sağlar.

Cilt hastalıklarını tedavi eder: Kan içerisindeki toksinlerin daha hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlayan kuzu kulağı ciltteki rahatsızlıkları tedavi edici özelliğe sahiptir. Cilt üzerinde oluşabilecek leke, egzama, çıban ya da sedef problemlerine karşı tedavi kuzu kulağı lapası faydalıdır.

Hepatit B virüsü ile mücadele eder: Sarılık hastalığına sebep olan virüslere karşı içerisindeki maddelerle savaş eden kuzu kulağı bitkisi düzenli tüketim sonucu sarılık riskini azaltmaktadır.

Anne sütünü artırır: Bir çok vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurarak yeni doğum yapmış annenin bağışıklık sistemini güçlendirir, anne sütünü artırır ve vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirerek anne için vücuda kuzu kulağı fayda sağlar.

Sık görülen adeti düzenler: Kuzu kulağı çok eski zamanlardan günümüze dek kadınlar arasında adet düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra kuzu kulağının cinsel gücü artırıcı etkisi bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: İçerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile vücuda giren tehlikeli virüs ya da bakteri sonucu oluşan grip, nezle ya da soğuk algınlığı hastalıklara karşı kuzu kulağı faydalıdır.

Not: Özellikle de gut hastalığı, böbrek rahatsızlığı ya da romatizma problemi olan insanlar kuzu kulağını tüketmemelidir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...