El İşi Örnek

Çilekli Havlu Kenarı Yapımı Anlatımlı Videolu

Çilekli Havlu Kenarı Yapımı Anlatımlı Videolu

Yeni bir havlu kenarı modeli olan çilekli havlu kenarı yapımını sizlere aktarıyorum. Videolu anlatımı da bulunan bu güzel çilek motifli havlu kenarı çeyizlik havlularınızda oldukça güzel duracaktır. Bu videoda havlu kenarına dikim yeri, çilek motifleri ve motifleri çevreleyen dış kenarların yapımı anlatılmıştır.

Oyanın yapımında ağırlıklı olarak beyaz renk kullanılmış olup çilek renkleri olan yeşil ve kırmızı da kullanılmıştır. Bu yeni havlu kenarı tığ oyası modelinin yapımına çilek kısmının göbeği ile başlanmıştır. Göbek kısmı zincirli yuva içerisine toplamda 7 adet üçer adet ikili tırabzanların birlikte kapatılması ile oluşturulmuştur. Ardından çileğin gövdesi için göbek kısmındaki yuvalar içerisinden başlayarak yukarı doğru eksiltme yapmak suretiyle üçerli üçlü tırabzanlar yapılmıştır.

Ardından çilek havlu kenarı oyasının kenar kısımlarının işlenmesine geçilmiştir. Beyaz renkli iple çileğin etrafına 10 zincirli gözenekler yapılmıştır. Gözeneklerin en dışına her yuvaya 3 üçlü tırabzan, 3 zincir, 3 üçlü tırabzan yaparak bir sıra geçilmiştir. Bir üstüne de aradaki yuvalara denk gelecek şekilde bir alt sıradakinin aynısı yapılmıştır.

Çilek motiflerinin yapımı bu kadardır. Bu şekilde çilekli motifler örülerek birbirine eklenme ve havlu kenarına ekleme yeri yapımına geçilmiştir.

Motifleri birbirlerine eklemek için yeşil renkli ip kullanılmıştır. Çilek motiflerinin dış kenarlarına aralarında 5 zincirli 1 pimpirik olacak şekilde 5 zincirli köprüler yapılmıştır. Devamında diğer çilekli motif ilkine eklenmiş ve aynı bordür diğerine yaparak devam edilmiştir. Devamında havlu kenarına ekleme yeri için 8 zincirli bir başlangıç sırası ile tüm çilek motifleri birbirine bağlanmıştır. Yine çoğu havlu kenarında olduğu gibi zincir ve tırabzan ile kutucuklardan oluşan bir ekleme yeri işlenmiştir.

kaynaklar https://www.youtube.com/channel/UC_TfGVMQ6ku47kZulpqFrYA kaynak 2 https://m-visible.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
loading...