El İşi Örnek

Sabah Uyandığında Kızı Hareket Edemiyordu – Kızının Saçını Tararken Gerçeğin Farkına Vardı

Sabah Uyandığında Kızı Hareket Edemiyordu – Kızının Saçını Tararken Gerçeğin Farkına Vardı

Amanda Lewis, ABD’nin Oregon eyaletinde yaşayan bir anne.Bir sabah kızının ayakta duramadığını farketti. Bacakları açık bir şekilde yerinden kıpırdayamıyordu. Anne hemen kızını hastaneye götürdü.

Daha sonra ise aldığı kararda haklı olduğunu gördü. Meğerse kızı ‘kene felci’ geçiriyormuş.Annenin diğer bütün ebeveynleri uyardığı yazısını hemen okuyun.

Bu sabah çok korktuk. Neyse ki şimdi her şey düzeldi. Ancak yine de bunu sizinle paylaşmak istedim.Geçen gece Evelyn tuhaf davranmaya başladı. Banyo yaptıktan sonra pijamalarını giydirecekken ayakta durmakta zorlanıyordu. Kızımı yatağına yatırmayı başardım. Nedense biraz gergindi. Ben de gece yanında yattım.


Sabah uyandığımızda kızım ayağa kalkamıyordu. Ayağa kalkmayı bırakın ne ellerini ne de kollarını hareket ettirebiliyordu. Videosunu çekip aile doktorumuza yolladım. Aile doktorumuz bize zamanında dönemeyince kızımı hemen acile götürdüm.

Sonunda sıra bize geldi ve doktor muayene için kızımı odaya aldı. Doktor, 15 yıl boyunca benzer belirtileri gösteren 7 veya 8 çocukla karşılaştığını söyledi. Kızımın saçını taramaya başladılar ve saçlarının arasında gizlenmiş bir kene buldular.

Kenenin kısmen kızımı felç ettiğini söylediler. Öte yandan aynı şey köpeklerin de başına gelebiliyormuş ve hatta köpekleri öldürüyormuş. İyi ki kızımı zamanında acile götürmüşünüz. Yoksa her şey için çok geç olabilirmiş.

Keneler hiç tahmin etmeyeceğiniz yerlerden çıkabiliyorlar. Bu kadar küçük bir böceğin insan ve hayvan hayatını bu denli tehdit etmesi inanılır gibi değil.

Kızımın başına kene yapıştığını kendim farkedemediğim için aslında kendime de kızmadım değil. Ancak daha önce hiç böyle bir şey duymadığımdan aklıma bile gelmedi.

Hala acildeyiz. Keneyi çıkarmayı başardılar. Kızımın birkaç saat içinde kendine geleceğini söylediler. Şu anda patlamış mısır yiyor ve çizgi film izliyor.Kızımı taburcu etmeden önce birkaç saat gözetim altında tutmak istiyorlar.

Korkunç bir gündü.GÜNCELLEME: Videonun hızla yayılacağını tahmin etmiyordum. Bizi tanımayan ve iyi dileklerde bulunan herkese teşekkür ediyorum. Kendine gelmesi bir günü aldı. Şimdi her şey yolunda. Sadece kafasının kaşınmasından şikayetçi.

Eşim ve ben kızımızın başına böyle bir şey geldiği için çok şaşkınız ve durumdan diğer ebeveynlerin de haberdar olması için elimizden geleni yapıyoruz. Sıkça karşılaşılan bir durum olmasa da eğer çocuğunuz veya evcil hayvanınızda bir uyuşukluk gözlemliyorsanız derhal vücudunda kene arayın.

Kenelerin tükürük bezlerinden salgılanan nörotropik toksinlerin neden olduğu felç. Kimi kene türlerinin (Argas walkerae, Ixodes holocyclus, Ixodes rubicundus, Ixodes ricinus, Dermacentor andersoni) salyaları birçok insan ve hayvanda felce neden olurken, keneler uzaklaştırılmadıkları taktirde ölüme neden olur. Özellikle genç köpek, kedi, kuzu ve insanlarda kas zayıflığı, bacaklarda felç ve solunum felcine bağlı ölümle belirgin bir hastalıktır. İşte kene felci hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bazı kaynaklar: İşte kene felci hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bazı kaynaklar:

http://www.atk.gov.tr/Pdf/kene.pdf

http://www.turkiyeparazitolderg.org/sayilar/52/buyuk/sf%2048-50.pdf

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...