El İşi Örnek

Çiçekleri Sularken, Suyun İçine 1 Aspirin Eritin Çiçeğiniz Gözle Görülür Değişiyor

Çiçekleri Sularken, Suyun İçine 1 Aspirin Eritin Çiçeğiniz Gözle Görülür Değişiyor

Aspirin bir ağrı kesici olarak bilinse de, sağlıklı bitkiler ve çiçekler yetiştirmek için de kullanılabilir. Aspirinin bitkilere faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerden oluşur. Bu nedenle çiçek ve bitki bakımında aspirin kullanımı oldukça yaygındır. Bu makalede aspirinin bahçe ve evlerinizde yetiştirdiğiniz çiçek ve bitkilere faydalarının yanında, çiçek ve bitki bakımında aspirini nasıl kullanacağınıza dair bilgileri bir araya getirdik.

Aspirinin Bitki ve Çiçeklere Faydaları

1. Aspirin bitkilerin büyümesini hızlandırır ve verimliliğini artırır

Bir üniversitede yapılan çalışmada, 4 adet ezilmiş aspirin ve 15 litre su içeren bir çözelti hazırlandı ve sezon boyunca her üç haftada bir bahçedeki sebzeler üzerine püskürtüldü. Sezon sonunda, aspirinli su verilen bitkilerin diğer bitkilere göre daha hızlı büyüdüğü ve daha verimli oldukları keşfedildi.

Aspirin, salisilik asit olarak bilinen aktif bir madde içerir. Bu madde söğüt kabuğundan elde edilmektedir. Salisilik asit, bitkilerdeki bağışıklık sistemini geliştirir. Bağışıklık sistemi gelişen bitkiler, büyüme hızını yavaşlatan zararlı böcekler, mantar oluşumu ve mikrobiyal saldırılarla daha kolay mücadele eder.

2. Aspirin bitkilerdeki mantar hastalıklarını önler

Vertisilyum ve Fusaryum toprakta geniş çapta yayılabilen yaygın mantar hastalıklarıdır ve tüm mahsulü birkaç gün içinde yok edebilirler. Yapılan bir araştırmaya göre, aspirin sprey kullanımı, bitki üzerindeki mantarın yayılmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Bitkiler, özellikle stresli olduklarında doğal olarak az miktarda salisilik asit üretirler. Salisilik asit, bitkileri mikrobiyal saldırıya, kuraklığa ve hatta böcek saldırısına karşı koruyan sistematik olarak kazanılmış bir direnç oluşturur. Aspirinin içinde salisilik asit olduğu için, bir aspirin çözeltisi bitkilere püskürtüldüğünde bitkilerdeki salisilik asit miktarı artar ve bitkileri koruyan bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Aspirin bitki ve çiçeklerin dayanıklılığını artırır

Dalından kesilmiş çiçeklerin uzun süre taze kalması nasıl sağlayabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Vazo suyuna aspirin ekleyerek bunu yapabilirsiniz. Bir aspirin tabletini ezin, su için eritin ve karışımı vazo suyuna ekleyin.

Dalından kesilmiş çiçeklerin solmasına neden olan kendi ürettikleri etilen maddesidir. Salisilik asit etilen üretimini azaltmaktadır. Etilen üretimi azaldığında çiçeğin solması gecikir ve daha uzun süre taze kalması sağlanır.

4. Çelikleme yöntemiyle köklendirme başarısını artırır


Çelikleme yöntemi bitkiyi dalından keserek köklendirmedir. Aspirinin içindeki salisilik asit, çelikleme yöntemindeki başarı oranını artırır. Bir bardak damıtılmış suyun içinde bir aspirin tableti eritin ve köklendirme suyunun içine karıştırın. Bitkiyi dikimden önce bir kaç saat boyunca bu suyun içinde tutun.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

loading...